Güncel

Nüfus cüzdanları tarih oluyor!

Nüfus cüzdanların yerine geçecek olan akıllı kimlikler yeni yıla hazır.

Nüfus cüzdanları tarih oluyor!

Nüfus cüzdanların yerini alacak olan ve TÜBİTAK'ın tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği akıllı kimlik kartların, önümüzdeki yıla yetiştirileceği bildirildi. Nüfus cüzdanları 1976 yılından beri kullanılıyordu ve şimdi yerini 2013'ten itibaren akıllı kimlik kartlarına bırakacak. Akıllı kimlik kartların gelmesi ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları artık tarih olacak.

Bu konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında geliştirilen yeni T.C. kimlik kartlarında temaslı ve temassız yerli çipin kullanılacağını vurguladı.

1354009643_293358.jpg

Bakan Ergün, "Temaslı çipte elektronik kimlik doğrulama ve imza kabiliyeti bulunurken; temassız çipte vizesiz sınır geçişlerinde kullanılabilecek seyahat belgesi yani e-pasaport yer alıyor" dedi. Yeni kimlik kartlarının kamu binalarında kapı girişlerinde de kullanılabileceğini belirten Ergün, "Böylelikle hem vatandaşlara kamu binalarına girişte kolaylık sağlanmış olacak hem de güvenlik kontrolleri daha kolay sağlanacak" dedi.

Yeni e-kimlik kartları daha sonra stadyum, sinema, okul gibi farklı ortamlarda geçiş kontrolü ve bilet hizmetlerinde de kullanılabilecek. En çokta belediyeler bu uygulamadan faydalanmış olacak. Ayrıca akıllı kimlik kartlarının, Türkiye'deki tüm illerde toplu taşımada kullanılmasının da gündemde bulunuyor.

Yorumlar
blue
herkese zorunlu olacak bu kimlik kartları herşeyin maliyetini düşürmeye ve kontrol altında tutmaya yönelik.. para alcaklatini zannetmiyorum alsalarda en fazla 20 lira alırlar
Cevapla
aga.yilmaz
maliyet kişi başı 50000 ile 100000 tl arası olacaktır sanırım. arabanı veya daireni sat alısın :))
Cevapla
Misafir
Belcikada bu sistem 8-9 sene once basladi. Maliyeti yok sanirim. belki 20-30 lira isteyebilirler
Cevapla
Fiziksel para olayını bununla kaldırabilirler ne terör ne kaçakçılık ne de üç kağıt kalır
Cevapla
hakan yıldız
bu kartlar güzel olacak ama vatandaşa maloyeti ne olacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.