Güncel

Nvidia Jetson TX1 Resmi Olarak Duyuruldu

Nvidia Jetson TX1 ile Akıllı Drone ve Robotlar Akıllı Hale Gelecek


Son yıllarda çığ gibi büyüyen drone ve robot konusu, büyük firmaların da dikkatini çekmeye devam ediyor. Şu ana kadar genel olarak, önceden programlanmış olarak belirli sınırlara sahip olan drone ve robotların ilerleyen dönemlerde daha otonom bir yapıya geçmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu da bu araçların "öğrenme" yetisine kavuşacağı anlamına geliyor. Bu konudaki ciddi atılımlardan biri Nvidia cephesinden geldi. Nvidia Jetson TX1 adını verdiği ultra küçük süper bilgisayar, gelecekte bu araçların akıllınmasını sağlayacak.

1447252362_nvidia-jetson-tx1.jpg

Nvidia Jetson TX1 ile Akıllı Drone ve Robotlar Akıllı Hale Getirilebilecek

Nvidia'nın Başkan Yardımcısı ve Tegra Bölümünün Genel Müdürü  Deepu Talla tarafından yapılan açıklama ile resmi olarak tanıtılan Nvidia Jetson TX1'in 50mm x 87mm boyutları ile kredi kartından bile küçük olduğunu söylemek mümkün. 64-bit ARM A57 işlemcilerine sahip olan süperbilgisayarda, 1 teraflops işlem gücüne sahip, 256-core Maxwell mimarisi üzerine geliştirilmiş grafik yongası yer almakta.

25.6 Gigabit/s veri aktarım kapasitesine sahip olan 4 GB LPDDR4 bellek ile donatılan Jetson TX1'de 16 GB kapasiteli eMMC bellek modülü yer alıyor. 1 GB Ethernet desteğiyle de dikkat çeken cihazda Tegra için geliştirilen Linux işletim sistemi yer alacak. Nvidia Jetson TX1'in 4K video encode ve decode yeteneği de bulunuyor.

Deepu Talla,m Jetsox TX1 süperbilgisayarı ile Drone ve robotların kendi kendilerini geliştirme yeteneğine sahip olacaklarını, kendi rotalarını çizebileceklerini, nesneleri ve yüzleri tanıyabileceklerini ve zaman içinde çok daha akıllı araçlar haline geleceklerini açıkladı.

Nvidia Jetson TX1 Geliştirme Kiti, 12 Kasım tarihinden itibaren 599$ gibi bir fiyat ile satışa çıkacak. Bu bilgilerden sonra yıllardır izlediğimiz Terminator serisindeki drone ve robotlar akıllara gelecektir. Bu teknolojinin hangi yönde kullanılacağı ise uçsuz bucaksız bir deniz gibi düşünebilir. 

Ne dersiniz, drone ve robotların bu kadar akıllı bir hale gelmesi iyi mi yoksa kötü mü?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.