Güncel

Oculus için işler iyi gitmiyor

Facebook'un sahibi olduğu PC tabanlı VR gözlüğü Oculus, film hizmetini yeteri kadar talep görmediği için kapatacağını açıkladı.

Oculus için işler iyi gitmiyor

Bir döneme damgasını vuran ve büyük hayal ve ümitlerle piyasaya sürülen VR yani Virtual Reality - Sanal Gerçeklik gözlüğü Oculus için işler iyi gitmiyor. Firma daha önce piyasaya sürdüğü Rift modeli için geliştirdiği film hizmetini talebin az olması nedeniyle sonlandıracağını açıkladı.

Oculus için işler iyi gitmiyor

22 Ekim tarihinden itibaren kapandığı açıklanan film hizmetini halen kullananlar kataloglarındaki filmlere 20 Kasım'a kadar ulaşabilecek. Sadece ABD'de kullanılabilen Oculus Rift film kiralama hizmeti abonelerinin yaptığı ödemeleri de geri verecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Oculus, sanal gerçeklik gözlüklerinin ağırlıklı olarak oyun oynamak için kullanıldığını açıkladı. Bu yüzden film hizmetinin yeteri kadar ilgi görmediğini düşünen firma, bu servisi kullanımdan kaldırıyor. Rift kullanıcıları için böyle bir karar alınmış olsa da Oculus Go sahipleri için şimdilik bir sorun bulunmuyor. Onlar bu servisi halen kullanmaya devam edecekler.

Bu mantıklı bir hareket. Zira sanal gerçeklik gözlüğü ile film izlemek en kısası 1.5 saat olan bir film için mantıklı bir hareket değil. Gözün hemen önüne takılan bu tarz cihazlarla uzun süre bir şey izlemek çok kolay değil. Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkileri olan sanal gerçeklik gözlüklerinin bu tarz etkinlikler için uygun olmadığı açıkça görülüyor.

Oculus kurucusu da işi bıraktı

Öt eyandan alınan kararın Oculus'un kurucu ortaklarından Brendan Iribe'ın şirketten ayrıldığını açıklamasının hemen ardından yapılması dikkatlerden kaçmadı. İstifanın ardından Iribe ile Facebook yönetimi arasında anlaşmazlık olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Alınan kararın kurucu ortağın işten ayrılmasından sonra gelmesi ilginç bir tesadüf oldu. Geçtiğimiz aylarda Instagram ve WhatsApp kurucuları da görevlerini bırakmıştı. Görünen o ki Facebook cephesinde işler iyi gitmiyor ve satın alınan şirketlerin sahipleri birer ikişer işi bırakıyor. 

Yorumlar
Turgay
O fiyata okuz alinir okuz
Cevapla
yakup
oculus vr fiyatı yüksek olunca tabiki rabet görmez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.