Ölü örümcekler artık robota dönüşecek!

Rice Üniversitesi'ndeki bir mühendis ekibi, ölü örümcekleri robota dönüştürmeyi başardı.

Ölü örümcekler artık robota dönüşecek!

Rice Üniversitesi'ndeki bir mühendis ekibi, ölü örümceklerin bacaklarının nasıl yeniden canlandırılabileceğini araştırdı. Araştırmacılar, canlı örümceklerde uzuvların nasıl çalıştığını taklit ederek örümcek bacaklarını harekete geçirmek için bir iğne ve hava kullandılar. Örümcekler ölü oldukları ve robotik bir şekilde kullanıldığı için mühendisler bu sistemi "nekrobotik" olarak adlandırıyor.

Makalenin baş yazarı, makine mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Faye Yap, örümcek projesini Advanced Science dergisinde yayınladı. Ortak yazar Daniel Preston ise yaptığı açıklamada, "Örümcek öldükten sonra, küçük ölçekli, doğal olarak türetilmiş tutucular için mükemmel bir mimari oluşturuyor" dedi.

Örümcekler hayattayken, hidrolik bir işlemle bacaklarını uzatmak veya büzülmek için kan kullanır. Araştırmacılar araştırmada kullandıkları örümceklere ötenazi yaptılar, vücudun bacakları kontrol eden kısmına bir iğne soktular, tutkalla kapattılar ve ardından bacakların açılıp kapanmasını tetiklemek için hava kullandılar.