Rekabet Kurumu sahibinden.com'a soruşturma açtı!

Milyonlarca kullanıcının kullandığı ve ikinci el pazarı için en önemli platformlardan biri olan sahibinden.com hakkında soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurumu sahibinden.com'a soruşturma açtı!

Rekabet Kurulu, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. AŞ (sahibinden.com) hakkında bir soruşturma başlattı. İkinci el denilince akla gelen ve milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen platformun şimdi başı dertte.

Rekabet Kurulu, sahibinden.com hakkında "faaliyet gösterdiği pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı" iddiasıyla soruşturma açılmasına karar verdi.
Rekabet Kurumunun internet sitesinde yayımlanan duyuru ise şu yönde: "şirketin emlak ve vasıta satış ile kiralama hizmetlerine yönelik çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hakim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı."

Rekabet Kurumu sahibinden.com'a soruşturma açtı!

Rekabet Kurumu sahibinden.com'a soruşturma açtı! - Resim : 1

Günümüzde özellikle ikinci el otomobil piyasasında artan fiyatlar ciddi anlamda domino etkisi yaratıyor.  Bu kapsamda ikinci elde büyük bir kitleye hitab eden sahibinden.com'un da ciddi bir söz hakkı var denebilir. Artan fiyatların ve artan rekabetin daha da büyümesine sebep olan platformun fiyat skalası hakkında belirli bir denetleme yok. Bu sebeple bir şeyin fiyatı arttığında domino şeklinde her şeyin fiyatı artabiliyor. Öte yandan, duyuruda, söz konusu kararın bilgilendirme içerikli olduğu ve hakkında soruşturma açılanların Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettikleri, ilgili Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağına işaret edildi.