Online 3D baskı merkeziniz '3DoThis'

3D baskınızı dilediğiniz yerden bastırın.

Online 3D baskı merkeziniz '3DoThis'

3 Boyutlu imalat yöntemlerinin, klasik imalat yöntemlerinin yerini aldığı ve çok daha ileriye taşıdığı günlerde yaşıyoruz. 3 boyutlu yazıcılar ise bu teknolojileri kullanan makineler. Birçoğumuz plastik malzeme kullanan masaüstü 3 boyutlu yazıcıları biliyoruz. Fakat 3 boyutlu yazıcı yelpazesi sadece bunlar ile sınırlı değil. Titanyum, alüminyum, çelik, altın, seramik, çikolata, fotopolimer ve bunlara her geçen gün yeni malzemeler eklenmeye devam ediyor.  Evet, belki her ihtiyacımızı evlerimizdeki 3 boyutlu yazıcılardan üretemiyoruz ama birçok ihtiyacımızı profesyonel 3 boyutlu baskı merkezleri ile üretebileceğimiz günler yakın, hatta bazı ülkeleri başladı bile.


Peki nasıl?

Farklı ihtiyaçlar için farklı teknolojilere sahip 3 boyutlu yazıcılar var.  Birçoğu baskı öncesi ve sonrası özel işlemler içeriyor ve fiyatları pek de ucuz değil. Gerek maliyet açısından gerekse evimizde 20 adet 3 boyutlu yazıcı olması yer bakımından mümkün gözükmediği için, bu aşamada ortak 3 boyutlu baskı merkezleri  ortaya çıkıyor. Bu baskı merkezlerinde  tüm teknolojiler mevcut, ayrıca dünya genelinde yeni geliştirilen yazıcıları da makine parkurlarına entegre etmeleri çok zaman almıyor. Profesyonel kadroları ile her zaman en iyi kaliteyi sunabiliyorlar. Lakin 3 boyutlu  baskı merkezlerin bazı problemleri var, bunların ilki fiyat verme. 3 boyutlu imalat doğası gereği kişiye özel parçalardan oluşmakta ve her parçanın maliyeti farklı. Gelen siparişleri tek tek inceleyip, fiyat oluşturup, müşteriye gönderiyorlar.  Bu işlem baskı merkezinde büyük bir yoğunluk oluşturuyor. İkinci problem ise fiyat ve kalite standardı. Aynı ürün için farklı baskı merkezleri çok farklı fiyatlar verebiliyor. Ayrıca hangi baskı merkezinin daha kaliteli ya da sorunsuz iş yaptığını denemeden öğrenme şansınız yok.

1471412173_3dtois.png
3 boyutlu yazıcı kullanımı şuan için ülkemiz çok yüksek olmadığı için bu tür problemler henüz çok fazla gündeme gelmiyor, peki ya önümüzdeki  5 yıl içerisinde?

Bu konuda 3DoThis.com devreye giriyor. İsminden de anlaşılacağı üzerine bir web sitesi ve bulut alanı. Kullanıcılar site üzerinden 3 boyutlu dosyalarını yükleyip, malzeme ve gerekli parametreleri seçip baskı bedelini anlık olarak görüntüleyebiliyor ve isterlerse sipariş verebiliyorlar. Ödemeyi güvenli bir şekilde yapıp, sipariş durumlarını kontrol edebiliyorlar. Hem de en uygun fiyata ve en iyi kalitede,, nasıl mı?

3DoThis.com tamamen verimli çalışma üzerine kurulmuş bir sistem. Siteye bağlı, sipariş yoğunluklarına göre lokasyonları belirlenmiş 3 boyutlu baskı merkezlerinden oluşmakta. Baskı merkezleri arasında kalite ve fiyat standartları başarı ile uygulanmakta. 3 boyutlu modelinizi sisteme bağlı tüm baskı merkezlerinden aynı fiyata ve aynı kalitede alma imkanına sahip oluyorsunuz. Ayrıca tüm baskı merkezleri için malzeme alımları toplu olarak gerçekleştiği için en uygun fiyatları bulabiliyorsunuz.

3 boyutlu baskı merkezi kurmak çok maliyetli bir iş iken 3DoThis.com bu kadar baskı merkezi için nasıl yatırım yapabiliyor?

Aslında yatırımı siz yapıyorsunuz, hatta yaptınız bile. Şu an dünya üzerinde 50 binin üzerinde en az 2 adet 3 boyutlu yazıcıya sahip ve baskı hizmeti veren kişi ya da kurum var. Bireysel kullanıcıları ve firma içi kullanıcıları da eklersek şuan ki 3 boyutlu yazıcı sayısını siz tahmin edin. Biz bu gücü biraya getirip verimli bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz. İhtiyacımız ise sadece belirlediğimiz şartlarda boş bir alan ve 3 boyutlu imalata gönül vermiş ufak bir ekip. Hali hazırda yatırım yapmış olduğunuz 3 boyutlu yazıcıları alıp, boş baskı merkezini dolduruyoruz. Bu aşamada her bir yazıcının günde en az 12 saat  çalışmasına önem veriyoruz ki  bu sayede yazıcı sahipleri yatırımlarını kısa sürede geri alabiliyor, baskı merkezleri ise çok büyük yatırımlar yapmadan 3 boyutlu baskı merkezine sahip olabiliyorlar.

Ayrıca site üzerinde tasarımlarınızı güvenle pazarlayabileceğiniz bir alanda mevcut. Son kullanıcılara tasarım dosyanızı göndermeden sadece 3 boyutlu çıktısını gönderebiliyorsunuz. Hem tasarımınız kalite standardını koruyor hem de tasarımınızı koruyabiliyorsunuz.