Güncel

Online alışverişin kahramanları gençler

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan 10 kişiden 7’sini gençler oluşturuyor.


Türkiye’de online alışveriş yapan 10 kişiden 7’sini 18-34 yaş grubundaki gençler oluştururken, üniversiteli gençler hafta sonları, çalışanlar ise çarşamba-perşembe günleri akşam saatlerini alışverişe ayırıyorlar. Yapılan araştırmalara göre,18-24 yaş arasındaki üniversiteli gençler online alışveriş için cumartesi ve pazar günleri saat 21.00 – 01.00 arasını ekran başında geçiriyorlar. 25-34 yaş arasındaki çalışan gençler ise alışveriş için çarşamba-perşembe günleri 20.00 - 24.00 saatleri arasını tercih ediyorlar.

 

Erkeklerin, daha önceden araştırmasını yaptıkları ürünlerin satın alınması için bilgisayar başında harcadıkları süre 7 buçuk dakika. Kadınların “ince eleme sık dokuma alışkanlığı” online alışverişte de kendini gösteriyor. Ağırlıklı olarak dışarıda bir mağazada görerek, dokunarak beğendikleri ürünün online satın alınmasını yaklaşık 13 dakikada tamamlayabiliyorlar.

1463383630_online-alisveris-2.jpg

Erkekler, ortalama 1,4 ürün satın alarak sonlandırdıkları alışverişler için 110 TL ödeme yaparken, kadınların ortalama 1,7 adet ürün bulunan alışveriş sepetine ödedikleri para 130 TL’yi buluyor. Genç kadınlar internet üzerinden en fazla giyim ve parfüm alırken, genç erkeklerin tercihleri ayakkabı, saat ve güneş gözlüğü oluyor. Kitap, hediyelik eşya, cep telefonu ve etkinlik biletleri ise her iki cinsin de ortak alışveriş tercihleri arasında yer alıyor. Genç kadınların en fazla alışveriş yaptığı beden medium, erkeklerin large olduğu ortaya çıkarken, kadınlar kırmızı ve siyah, erkekler ise beyaz, siyah, gri ve asker yeşili renkleri tercih ediyorlar.

 
 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.