OpenAI ve Meta'nın başı bir kez daha belada!

Sarah Silverman, OpenAI'ye dava açıyor. Cuma günü komedyen ve yazar, romancılar Christopher Golden ve Richard Kadrey ile birlikte OpenAI ve Meta hakkında bir çift şikayette bulundu.

OpenAI ve Meta'nın başı bir kez daha belada!

Grup, firmaların büyük dil modellerini izin almadan yayınladıkları eserler de dahil olmak üzere telif hakkıyla korunan materyaller üzerinde eğittiklerini iddia ediyor.

Şikayetler, ChatGPT ve LLaMA'yı eğitmek için kullanıldığı iddia edilen OpenAI ve Meta veri kümeleri etrafında toplanıyor. OpenAI söz konusu olduğunda, "Books1" veri kümesi yaklaşık olarak, iyi bilinen bir telif hakkı içermeyen kitap deposu olan Project Gutenberg'in boyutuna uygun olsa da, davacıların avukatları, "Books2" veri kümelerinin Library Genesis ve Sci-Hub gibi yasa dışı olarak temin edilebilen telif hakkıyla korunan materyallerin sözde "gölge kitaplıkları" gibi başka herhangi bir yerden elde edilemeyecek kadar büyük olduğunu iddia ediyor.

OpenAI ve Meta'nın başı bir kez daha belada!

Gündelik korsanlar bu materyallere doğrudan indirmeler yoluyla erişebiliyor ancak büyük dil modelleri oluşturanlar için belki daha yararlı bir şekilde, birçok gölge kitaplığı ayrıca yazılı materyali toplu torrent paketlerinde kullanıma sunuyor. Silverman'ın davasından bir iddia, komedyenin avukatları ile ChatGPT arasındaki bir değiş tokuşu da içeriyor. Silverman'ın hukuk ekibi, sohbet robotundan 2010 yılında yayınladığı bir anı kitabı olan The Bedwetter'ı özetlemesini istemişti.

Silverman, Golden ve Kadrey, telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI'ye dava açan ilk yazarlar değil. Aslında firma, ChatGPT eğitiminin nasıl gittiği konusunda bir dizi yasal zorlukla karşı karşıya. Yalnızca Haziran ayında şirkete iki ayrı şikayet tebliğ edildi. Bunlardan biri, OpenAI'nin ChatGPT ve DALL-E'nin arkasındaki büyük dil modellerini eğitmek için verileri toplayarak federal ve eyalet gizlilik yasalarını ihlal ettiğini iddia eden kapsamlı bir toplu dava.