Güncel

OpenStack Days Istanbul 2016 Konferasında Bulut Bilişim Sektörünün Öncü Firmaları Buluşuyor

Bulut Bilişim Sektörünün Öncü Firmaları OpenStack Days İstanbul 2016 Konferasında Bulusuyor !


Bulut Teknolojileri konusunda kapsamlı ve güvenilir çözümler sunan birçok firma ve bu teknolojilerle işletmelerine katma değer sağlayan birçok kullanıcı bu konferansta bir araya gelecek.

Ozgur yazilimcilarin harika fikirleri hayat bulmaya devam ediyor ve biz hayranlik icerisinde inanilmaz bir hizla gelisen, buyuyen bu acik kaynak uygulamalarin ve uygulamalardan motive olan kullanici gruplarinin basarilarini izliyoruz. Son yillarda bu ozgur yazilimlarin basinda gelen Openstack bilisim dunyasinin dusuncelerini temelinden sarsti ve dev adimlarla Dunyanin dort bir yaninda basari hikayeleri haline geldi. 

1461077159_openstack.jpg
Bu başarı hikayelerini ve Openstack çözümlerini önemli konuşmacılardan dinlediğimiz Openstack Summit araciligi ile her yıl 400 den fazla sirketin en ust duzey yetkilileri ile yazilimcilari, IT yoneticileri bir araya geliyor. Bununla birlikte her ülke Openstack Days kullanıcı grubu bu konuya öncülük eden firmaların sponsorluğunda bulut bilişim bulut entegre yazılımlar, SDN, NFV gibi konularda bilisim dunyasini bilinclendirmek uzere Openstack Days konferansını duzenlemektedirler. Ulkemizde Openstack ile ilgili aylik toplantilar düzenleyen Openstack Turkiye grubu bu sene 2. Kez 31 Mayis 2016 da Openstack Days Istanbul etkinliğini düzenleyerek, bulut dunyasindaki gelişmeleri bilişim sektöründeki birçok katılımcıya aktaracaklar.

1461077172_openstack1.jpg

Peki OpenStack bulut bilisim altyapisi nedir ? OpenStack, NASA ve Rackspace Cloud tarafından geliştirilmeye baslanmis, bulut bilisim altyapisidir Daha teknik bilgi sahibi olan bilişimcilerin akıllarında hızlıca canlandırabileceği fakat bircok kişinin uzun sure düşünüp tam anlamiyla canlandiramayacağı bir yazılımdır. Uzun sure orkestrasyon yazilimi mi yoksa bulut uygulamalari icin yardimci arac mi diye düşündüren bir konudur. Openstack bilisim dunyasinda yeni yeni duymaya basladigimiz bircok tanımdan en onemlisini sistem odamiza, uygulamalarimiza  yani bilisim dunyasina kazandirmaktadır. 

Bunlardan bazilarini sayarsak SDN, NFV, SDWAN gibi Openstack de Cloud Operating System (Bulut Isletim sistemi) olarak bu zamana kadarki butun ezberlerimizi bozmak icin bilisim dunyasinda çabucak yerini almistir. 
Bulut isletim sistemi neden bu kadar onemlidir diye dusunenler muhakkak olacaktir fakat gunumuzde buyuk veri isleme ihtiyaclari her gecen gun artmakta insanlar inanilmaz kaynaklar ayirarak cozum aramaktadir.

IOT (Internet Of Things) veya Nesnelerin Internetinin hayatimiza girmesiyle beraber bu ihtiyaclara cevap verecek Ozel veya Genel Bulut sistemleri arayislari hizlanmistir. Dagitik hesaplama sistemlerine ihtiyac bulut isletim sistemlerinin ve bunlarin basinda Openstack’in hayat bulmasinin temelini olusturmustur. Bu yuzden Openstack AMD, Intel, Canonical, SUSE, Red Hat, Dell, HP, IBM, Vmware, Oracle ve Yahoo! gibi yaklaşık 400'den fazla şirketin ve Dunya genelinde binlerce ozgur yazilim konusunda istekli yazilimcilarin icerisinde olmak icin yaristigi ve bu sirketlerin kendi sistemlerine entegre edebilmek icin kod gelistirdikleri bir sistem haline gelmistir.

Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu olmak üzere birçok gelişmi ülkede gerçekleşen OpenStack Days için kayıt yaptırmayı unutmayın.
Detaylar için www.openstackdaysistanbul.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.