Güncel

Operatörlerin KOBİ'lere bulut hizmeti yarışı

Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında şirketlerin internet sitesi açması ve e-posta almaları zorunlu hale geldi.


Durum böyle olunca, 1.7 milyon KOBİ'de yeni bir arayış başladı. KOBİ'lerin bu mecburi arayışı telekom operatörleri arasında büyük bir rekabete neden oldu. Büyük operatörler Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea başta olmak üzere telekom operatörleri bulut hizmeti kapsamında KOBİ'lere bu hizmeti vermek için yarışa girdi.

1337513651_ttkteknolojioku.jpg

Operatörler arasında en büyük yarış ise bulut hizmetlerinde yaşanıyor. Telekom şirketlerinin yeni rekabet alanı sabit ve mobil telefon ile internete ek olarak tüm bilişim hizmetlerini bir araya getiren bulut hizmeti, oldu. Telekom şirketleri getirilen yasal zorunluk kapsamında KOBİ'lere ses ve internet erişimi dahil aylık paket ile web sitesi, elektrik ve e-posta hizmeti satmayı planlıyor. Bu hizmeti alan KOBİ'ler elektrik hizmeti alır gibi kullanıcı sayısına göre telekom şirketlerine ücret ödeyecek.

Yandex'in yaptığı bir araştırmaya göre, sitelerin yüzde 63'ü uluslararası com, yüzde 8'i ise tr alan adı uzantısına sahip. com.tr uzantısına sahip 109 bin site bulunuyor.

TÜRK TELEKOM

Tarifeliye ücretsiz e-posta ve alan adı

Türk Telekom İşavantaj tarifesi kullanan şirketlere ücretsiz alan adı (web sitesi) tescili yaparken, e-posta çözümü de sunuyor. http:// www.isavantaj.com internet sitesinde yeni Türk Ticaret Kanunu'nun kapsamı ile ilgili bilgi verilirken şirketlere alan adı tescili, web sitesi ve e-posta hizmeti hakkında da detaylı bilgi veriliyor. Web sitesini kendi leri oluşturmak isteyenler ise aldıkları çok basit teknik bilgilerle kendi web sitelerini hazırlayabiliyor. Çözüm ortakları aracılığıyla da hizmet sunuluyor.

TURKCELL

Lisans ve güncelleme derdine son

Turkcell SüperBulut hizmeti ile özellikle KOBİ'lere donanım ve yazılım satın alma, lisans güncelleme gibi alternatifler sunuyor. Sistem işletiminin yanında bu teknolojileri kullanacak kalifiye personel istihdam etme, sistemlerin sürekliliği ve güvenliğini sağlayarak internette erişim masraflarını düşürme iddiası da var. www.turkcellsuperbulut. com üzerinden hizmet alan işletmelere sabit ve mobil hızlı interneti, Turkcell 3G mobil ve Turkcell Superonline fiber internet de sunuluyor. İşletmeler böylece, bulut teknolojisinin temel unsuru olan mükemmel internet bağlantısını güvence altına alıyor. Aynı zamanda toplam iletişim çözümü de sunuluyor. Turkcell, SüperBulut ile altyapıda ve toplam yatırımda önemli ölçüde tasarruf sağladığını iddia ediyor.

VODAFONE

Dağıtım işine de çözüm var

Vodafone, kurumsal müşterilerine "İş Ortağım" projesi ile "Kırmızı Bulut" çözüm paketi sunuyor. Pakette, müşterilere toplam internet, telefon ve teknoloji çözümü sunuluyor. İnternet ve ses paketlerini bir araya getiren Vodafone Türkiye, KOBİ'lere çözüm olarak sunduğu projeleri "Kırmızı Bulut" paketleriyle şirketlerin kullanımına açıyor.

Ağzı yanan KOBİ yoğurdu üflüyor

Yıllardır KOSGEB ve AB fonları ile yatırım yapan KOBİ'ler, web sitesi ve güvenlik hizmeti konusunda profesyonel hizmet bulmakta zorlanıyor. Genelde söz verilen dönemde işler bitirilemiyor. İş planı ile uyumlu bir çözüm hayata geçirilmediği için KOBİ'ler teknoloji yatırımlarında iyi bir deneyim elde edemediler.

AVEA

KOBİ müşteri yönetiyor

Avea diğer mobil operatörler gibi Microsoft ile işbirliği yapıyor. En dikkat çeken uygulaması da CRM gibi pahalı müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı ve benzeri hizmetlerin kiralama yöntemi ile kullanılması. Avea bunun dışında KOBİ'lere toplam iletişim hizmeti sunuyor. Burada da temel hedef bilişim hizmetlerini tıpkı telefonda olduğu gibi tek faturada şirketlerin kullanımına açık hale getirmek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.