Güncel

OPPO ColorOS 12: Güncelleme yol haritası, Yepyeni özellikler ve Tasarım!

Oppo ColorOS 12 arayüzünün büyük güncellemesi geliyor. Haberimizde Yol haritası dahil tasarıma bakabileceksiniz.

OPPO ColorOS 12: Güncelleme yol haritası, Yepyeni özellikler ve Tasarım!

Bugün OPPO'nun düzenlemiş olduğu lansmanda, son derece özelleştirilmiş olan Android 12 sisteminin yeni arayüzü olacak olan ColorOS 12 sürümünü resmi olarak piyasaya sürdü. Tasarım, akıcılık, kullanım kolaylığı, güvenlik ve gizliliği büyük ölçüde elden geçiren firma, OPPO Find X3 serisi ve OnePlus 9 serisi ile bu arayüzü piyasaya sürücek.

OPPO ColorOS 12 Tanıtım Videosu

Resmi açıklamaya göre ColorOS 12, tasarımında özgünlük ve odaklanma için gürültü azaltmayı destekleyecek. Doğru miktarda ışık ve gölge detaylarına, hafif antropomorfik stile sahip yeni akrilik ikonlar ile katmanlar daha zengin ve gerçek dokuya daha uygun olacak.

Aynı zamanda, beyaz boşluk alanları işleme, metin kontrast geliştirme ve açık renk, koyu renk ayrımı ile bilgi yoğunluğunu yeniden tasarlayacak. Bu sayede bilgiye erişimin daha hızlı ve uzun süreli kullanımın daha rahat hale getirilmesi sağlanmak isteniyor.

OPPO ColorOS 12 Tasarım Güncellemesi

ColorOS 12 çok büyük bir güncelleme!

Ayrıca ColorOS 12, teslimat ilerlemesi, uygulama kullanım süresi, IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazı durumu gibi uygulamalarla ilgili önemli bilgileri kart penceresinde gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilen yeni tasarlanmış Hızlı Görünüm kartlarını da getiriyor. Şu anda bu kartlar 44 çeşit olacak şekilde destek sağlıyor.

Yeni sistem aynı zamanda kuantum animasyon motoruna, kas hareketinin hassas kontrolüne, daha zengin ve daha doğal ifadelere dayanan dijital dünyaya sanal görüntü sunan Omoji'yi de getiriyor. Çoklu stiller, çoklu özelleştirme ayrıntıları, kullanıcıların kendilerini tanımlamasına olanak tanıyor.

Büyük ekranlı telefonlar çağında, sistemin çalışmasının ne kadar kolay olduğu da üreticilerin düşündüğü bir durum ve bu sefer ColorOS 12, pencereyi ekrana asmak için çoklu görev slaydını getiriyor. Küçük pencereyi değiştirmek için sadece tıklayın, tam ekran yapmak isterseniz çift tıklayın, ekranın kenarına yerleştirmek için yana kaydırın, boyutu ayarlamak için köşeleri sürükleyip, tek elle de sorunsuz çalışabilirsiniz. Sizlere tek bir noktadan küçük pencere deneyimi yaşatacak.

 

Ayrıca ColorOS 12, fiziksel dünyayı telefona yerleştirebilen ve farklı kaliteye sahip değişik pencere bileşeni öğeleri verecek olan Quantum Animation Engine 3.0 ile birlikte geliyor. Böylece her kaydırmayı daha gerçekçi, pürüzsüz ve sezgilerinize daha uygun hale getirebilirsiniz.

ColorOS 12 ayrıca, farklı kullanım senaryolarına göre karşılık gelen işlevleri akıllıca eşleştirebilen, alışveriş yaparken fiyatları karşılaştırmanıza, şarkı dinlerken şarkıları tanımanıza ve yabancı dil video izlerken gerçek zamanlı altyazı çevirisini açmanıza yardımcı olan yeni bir kenar çubuğu sağlayacak.

ColorOS 12, WeChat resim paylaşımının 9 resimlik sınırlamasını giderebilmek içinde bir galeri sunuyor, böylece seçtiğiniz resimleri WeChat uygulaması aracılığıyla aileniz ve arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Yeni arayüz ColorOS 12, yeni bir çapraz ekran ara bağlantı işlevi de ekliyor. Telefon ve bilgisayar ile bağlantı kurduktan sonra, bilgisayarınız ile telefonu kontrol edebilir ve 45M/sn'ye varan son derece yüksek ara bağlantı hızına sahip olabilirsiniz. Ek olarak, telefonla alınan belgeleri doğrudan bilgisayarda da düzenleyebilirsiniz. Bu çapraz ekran bağlantısı, son üç yılda piyasaya sürülen  Windows PC modellerinin %80'i ile uyumludur.

ColorOS 12 sistemi, akıcılık için daha derinlemesine optimize edilmiş yeni bir AI (yapay zeka) motoru da getiriyor. Resmi olarak ColorOS 12, telefonun bellek tüketimini %30, arka plan güç tüketimini %20, pil ömrünü ise ortalama %12 artırıyor, okuma ve yazma performansını %5 daha hızlı yapabiliyor.

OPPO ColorOS 12 Güncelleme Yol Haritası

Kullanıcılar için en büyük endişe, bu yeni sistemi ne zaman deneyimleyebilecek olması. Eski modellere adaptasyon planının ise resmi duyurusu, Ekim ayı başlarında yayınlanacak. ColorOS 12 güncelleme yol haritasına baktığımızda, Ekim ayının başındaki ilk modeller arasında OPPO Find X3 Pro, OPPO Find X3 Pro Mars Keşif Sürümü, OPPO Find X3, OnePlus 9 Pro ve OnePlus 9 yer alıyor.

Oppo ColorOS 12 ile daha akıcı bir arayüz sunacak. Sizlerde düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.