Güncel

Ev bilgisayarlarının mucidi aramızdan ayrıldı!

Geliştirdiği bilgisayarla bu tarz cihazların evlere girmesini sağlayan ünlü mucit Sir Clive Sinclair hayatını kaybetti.

Ev bilgisayarlarının mucidi aramızdan ayrıldı!

Bilgisayar tarihi 1960'lı yıllara ve daha ötesine dayanıyor olsa da evlere yayın olarak girmesi 1980'li yıllara kadar gidiyor. O yıllarda kendi ismini verdiği bilgisayarlar ile evlere girmeyi başaran Sir Clive Sinclair 81 yaşında aramazdan ayrıldı. Mucidin ölüm haberi kızı tarafından verildi ve bir süredir tedavi gördüğü Londra'da hayatını kaybettiği açıklandı.

1980'li yıllarda Sinclair ZX80 ismini taşıyan bilgisayarları geliştiren ve bunları yaygınlaştırmayı başaran bir isim olan Sinclair'in en büyük başarısı bunu uygun bir maliyetle yapmış olmasıydı. Örnek vermek gerekirse o dönem Apple II 1298 dolara satılırken ZX Spectrum 16K saedce 100 Sterlin idi. O dönem sadece Apple ile değil aynı zamanda Commodore markası ile de rekabet eden Sinclair bilgisayarları çok popüler olmuştu. Bugün bilgisayar kullanan ve yaşı 40'ın üzerinde olanların neredeyse tamamı çalışmalarına bu tarz bir bilgisayarda başlamıştı.

Sir Clive Sinclair 1972 yılında ilk hesap makinesini üretti. İlk bilgisayarı ise 1980 yılında ZX80 ismiyle piyasaya sürdü. ZX80 demonte olarak 80, montajlanmış olarak 100 Sterlin'e satılıyordu. Bu rakam o dönemin şartlarında çok düşük bir değerdi.

ZX80 modeli o dönem 50 bin adet satınca ZX81 modeli üretildi. Bu modelde 70 Sterlin fiyatı ile 250 bin adet sattı. Bu bilgisayarlar sayesinde o dönem oyun satışları da patladı ve yeni bir kültürün oluşması sağlandı. Bu başarıların ardından 1983 yılında şövalye ilan edilen Clive Sinclair, Sir ünvanını aldı.

Sinclair tarafından geliştirilen A-Bike
Sinclair tarafından geliştirilen A-Bike

Öte yandan Clive Sinclair'ın her icadi bu kadar popüler olamadı. Örneğin neredeyse bütün parasını yatırdığı C5 ismini verdiği pille çalışan üç tekerlekli bisiklet icadı pek tutmadı. Benzer bir icadı olan cep televizyonu Sinclair TV80 de beklenen ilgiyi görmedi. Bu ürünler yeteri kadar ilgi görmese de Sir Clive Sinclair pes etmedi ve 2006 yılında katlanabilir bir bisiklet icad etti. 2010 yılında ise A-Bike adını verdiği bir diğer elektrikli bisikleti geliştirdi. Belki zamanının ötesinde olan bu icadların günümüzde e-Scooter ya da cep telefonu gibi karşılıklarının olduğu da görülüyor.

Yorumlar
Ahmet
Allah rahmet eylesin. Ruhu şâd olsun.
Cevapla
Ndksk
Yalnız müslüman olmayan birine ALLAH rahmet eylesin demek seni dinden cikair dikkat et hemen tövbe etmelisin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.