Güncel

Örümcek ipeği ile Pc'lerde ısınma derdine son

Bir gün elektronikten, yazlık elbiselere kadar birçok alanda örümcek ipeği kullanılabilir.

Örümcek ipeği ile Pc'lerde ısınma derdine son

Bir Üniversitenin altın küre örümcekleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre, örümceğin ipeği geçmişte test edilen tüm organik materyallere kıyasla ısıyı 800 kat daha iyi iletebiliyor.

Bu özellik ısıyı dağıtma özelliği bulunan maddelerden yapılan bilgisayarlarda, ilk kez bir organik materyalin kullanılabileceği fikrini ortaya attı.

1331379541_orumcek.jpg

Advanced Material dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Xinwei Wang, örümcek ipeğinin 416 W/m-K (watt/metre Kelvin) oranında ısı dağıtabildiğini ölçtü. Aynı oran, bakırda 401 W/m-K. İnsan derisi ise elektriği ancak 0.6 W/m-K oranında dağıtabiliyor.

Dünyada ısıyı en iyi dağıtan materyallerden biri olan bakırı geride bırakan örümcek ipeği, silikon alüminyum ve saf demir gibi iyi ısı ileten materyallerle karşılaştırıldığında yine üstün gelirken elmas ve gümüşün gerisinde kaldı.

Wang ve ekibi, örümcek ipeğinin tasarımını inceleyerek iletkenlik özelliğinin daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyor. Böylece, bir gün elektronikten, yazlık elbiselere kadar birçok alanda örümcek ipeği kullanılabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.