Güncel

ÖSYM'den sınava geç kalan öğrencilere QR kod önlemi!

ÖSYM, sınava geç kalan öğrenciler için QR kod uygulamasını yayınlamaya hazırlanıyor. Böylelikle sınav öncesi öğrenciler, gidecekleri okula kaç dakikada varacaklarına bakabilecekler.


Geçtiğimiz yıl ÖSYM tarafından üniversite sınavına girecek olan öğrencilere 15 dakika önceden giriş yapılması gerektiği kuralı getirilmişti. Saat 10:00'da başlayan sınav için 09:45'te kapılar kapanmış, sınav binalarına kimse alınmamış ve bazı öğrenciler gözyaşlarına boğulmuştu. Bir yıl boyunca hayalleri için çabalayan öğrencilere kimse yardımcı olmamıştı. 

15 dakika kuralı bu olayların ardından kaldırıldı. Ama ÖSYM yine de adayların gecikmelerini önlemek amacıyla bu yıl yeni bir uygulama başlatıyor. Artık sınav giriş belgelerinin üzerinde okul binalarının konum bilgilerinin yer aldığı "QR kod" olacak.

Öğrenciler telefonlarına ÖSYM tarafından sunulacak olan bir uygulama indirecek, giriş belgesindeki kodu o uygulamaya okutacak. Böylece sınav binalarına nasıl ve kaç dakikada gidebileceklerini öğrenecek. Öğrenciler sistemde anlık trafik bilgisinin verilmesinin de faydalı olabileceği görüşünde. Böylelikle sınava artık geç kalma derdi de ortadan kaldırılmış olacak. Sınava geç kalan öğrenciler maalesef kendi kişisel sebeplerinden dolayı geç kalınmış sayılacak. 

İlgili güzergahdaki anlık trafik yoğunluğunu gösterecek olan uygulamayı sınava girecek 2 milyon öğrencinin dışında sınav görevlileri de kullanabilecek.

Uygulama ne zaman paylaşılacak henüz bilinmiyor ancak eminiz birçok öğrencinin işine yarayacaktır özellikle geç kalma problemine sahip olan olan öğrenciler için.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.