Güncel

Otobüs ve uçak biletlerine dev zam!

Artan enflasyon ve Rusya Ukrayna savaşı ile patlak veren akaryakıt zamlarını takiben otobüs ve uçak biletlerine dev zam geliyor. İşte tüm detaylar.

Otobüs ve uçak biletlerine dev zam!

Artan akaryakıt fiyatları şimdi de uçak ve otobüs biletlerine yansıyacak. Dünya geneline koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan çip krizi, enflasyon hali hazırda her şeyi zorlaştırmıştı. Üzerine şimdi bir de Rusya Ukrayna savaşı patlak verince savaş fiyatlandırması direkt olarak akaryakıt fiyatlarına yansıdı.

Cumhuriyet'ten bir habere göre, yaklaşık üç ay önce 499 TL’den 599’TL’ye çıkarılan iç hat havayolu tavan bilet fiyatları yüzde 16 zamla 699 TL’ye çıkarıldı. Otobüsle yapılan karayolu yolcu taşımacılığı da yüzde 20 zam hazırlığında. İki sektörden gelen bilgilere göre fiyatlar artmaya devam edecek.

Otobüs ve uçak biletlerine dev zam!

uçak otobüs

Pegasus Hava Yolları CEO’su ve Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Mehmet Nane, tavan fiyatların 899 TL’ye çıkarılmasını talep ettiklerini söylemişti. 

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım “Sonrasında piyasaları takip edeceğiz ama kısa zamanda bir düzelme görülmüyor gibi” ifadelerini kullandı. Akaryakıt fiyatlarıyla kalmayıp yol ve köprü fiyatlarında da artış söz konusu. Yıldırım, özellikle üçüncü köprü zorunluluğunun zorluklarının altını çizdi.

Yıldırım, “Seyahatler yüzde 50 oranında düşük geçen yıla göre, vatandaş seyahat edemez hale geldi. Bu nedenle biz de kamudan bazı destekler istiyoruz. Öncelikle biletlerde KDV yüzde 1’e düşürülmeli, daha sonrasında da yol ve köprü geçiş ücretlerinde bir indirime gidilmeli. Ben meslek hayatımda ilk defa böyle bir zam görüyorum. Aklınıza gelen her şey müthiş zamlandı” diye konuştu.

Yorumlar
Bey
Makarnaci amcam gecen yaz 120 tl ye gittigi memleketine bu yaz 450 tl ye gidice ne diyecek bakalim
Cevapla
Vvv
Türkiye'de yaşamak ölmek gibi birşey artık
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.