Güncel

Otomobiller akıllı telefonla mı çalışacak?

2015 yılında NFC teknolojisi ile araçları çalıştırmak mümkün olacak.

Otomobiller akıllı telefonla mı çalışacak?

Teknolojinin gelişmesi ve mobil pazarında üretilen telefonların her alanda kullanılması Otomotiv endüstrisinde de etkili oldu. Akıllı telefonlarda yaşanan teknolojik gelişmeler, mobil sektörü ve otomotiv sektörünü birbirine yaklaştırdı.

Hyundai ve Broadcom ortaklığıyla geliştirilen bir proje ile 2015 yılında NFC teknolojisi ile araçları çalıştırmak mümkün olacak. Hatta yapılan çalışmalarla proje kapsamında şu anda Hyundai i30 aracı üzerinde NFC kullanarak kapı açmak mümkün.

1356694734_nfc-smart-tag.jpg

Yakın alan iletişimi NFC teknolojisi, uyumlu yongalar vasıtasıyla iki cihazın birbiri ile kısa mesafede veri aktarımı yapmasını sağlıyor. Bu teknoloji ile temassız ödeme, para aktarımı, farklı eğlence sistemlerinin kontrol edilmesi gibi pek çok proje uygulanabiliyor.

Otomotiv endüstrisinde pek çok modelde kontak anahtarı yerine güvenlik kartı veya butonlar yardımıyla aracın kapılarını açma veya motoru çalıştırmak mümkün. Yeni geliştirilecek uygulama ile akıllı telefonlar yoluyla motora erişim devrim niteliğinde olabilir.

Akıllı telefona kontak anahtarının güvenlik yongasının entegre edildiği Hyundai Bağlantı Konsepti adı verilen proje ile aracın camına ve konsola yapıştırılan NFC etiketleri, akıllı telefondaki yongayı okuyarak kapıları açıyor ve motoru çalıştırıyor. Bu uygulama geliştikçe yongaya kullanıcı için klima derecesi, radyo kanalı, ses seviyesi gibi bilgileri barındıran profiller eklenecek ve etiketin okuması ile birlikte araba ulaşmadan bunları açabileceksiniz. Bunun yanı sıra kablosuz şarj istasyonu da araç içinde mevcut olacak.

2015 yılında hazır olması beklenen proje bakalım ne kadar başarılı olacak.

Yorumlar
Misafir
Arabanin mi ek parcanin mi ozelligi?
Cevapla
Misafir
hacimurat marka da calisicak mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.