Güncel

Otomobillere 3 boyutlu görüntü!

Bu teknoloji ile kaza oranlarının düşürülmesi bekleniyor.


Geliştiren bir sistem ile araçlara, 3 boyutlu görüş alanı verilecek ve görünmeyen engellerle ya da kişilerle çarpışma olasılığının 14 kat düşürülmesi sağlanacak.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MTI) araştırmacıları, CarSpeak (Konuşan araba) adı verilen iletişim sistemini şahsa ait araçlar için geliştirdi. Bu sistem sürücülere kör noktalar ve beklenmeyen durumlar hakkında 3 boyutlu görüntüyle bilgi vererek, kaza olasılığını azaltacak.

1347617825_120264.jpg

Araca monte edilen lazer haritalama donanımı tarafından çizilen milyonlarca nokta kümesinden oluşan kesintisiz 3 boyutlu görüntü sistemi, büyük miktarda veri içeriyor.

Proje sorumlusu Prof. Dina Katabi yaptığı açıklamada, yoldaki her araçtan tüm bilgiyi göndermenin, herhangi bir kablosuz ağın kısa sürede çökmesine neden olabileceğini söyledi ve ''Bir otoyolda yüzlerce araç var ve bunların hepsinden sensörlerle veri almak, büyük veri karmaşası yaratır'' dedi.

Singapur'daki golf araçlarında şimdiye kadar test edilen sistemin, kablosuz ağ ile veri aktaran diğer sistemlere göre iki kattan daha hızlı olduğu görüldü. Bu sistemi kullanan araçların görünmeyen engellerle çarpışma olasılığı 14 kat daha az olduğu belirtiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.