Güncel

Otomotiv devi Türkiye'de üretimi durdurdu!

Toyota, tedarik zinciri ve çip krizi nedeniyle Adapazarı'ndaki fabrikasında üretimi durdurdu.

Otomotiv devi Türkiye'de üretimi durdurdu!

Bir süredir Toyota fabrikasında tedarik zinciri ve çip zorlukları nedeniyle üretime ara verileceğine dair iddialar vardı. Japon otomobil üreticisi, 18 Temmuz 2022 tarihine kadar üretime ara verdiğini duyurdu.

Otomotiv devi Türkiye'de üretimi durdurdu!

Toyota, çip krizi nedeniyle Adapazarı'ndaki fabrikasında üretimi durdurdu. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş'den konu ile ilgili açıklama yapılan açıklamada; “Üretim üzerindeki etkiyi en aza indirmek için özenle çalışıyor ve araçları müşterilerimize mümkün olan en kısa sürede ulaştırmak için yoğun çaba gösteriyoruz” ifadelerine yer verildi. Bayram tatilinin de sürece eklenmesi ile 4-18 Temmuz tarihleri arasında fabrikada üretime ara verilecek.

Daha önce pek çok otomobil üreticisinin çip krizi nedeni ile üretime ara verdiği biliniyor. Toyota'nın üretime ara verme sebebi de benzer durumdan kaynaklı. İddiaya göre şirket, tedarik zinciri ve yarı iletken (çip) zorlukları nedeni ile yaşanan sıkıntılara daha fazla direnemeyeceği için durdurma kararı aldı.

Sakarya'daki Toyota fabrikası

Toyota'nın Sakarya fabrikasında gerçekleştirilen üretimin büyük bir kısmı, dünyada 150’yi aşkın ülkeye ihraç edilmektedir. Toyota Türkiye hisselerinin %90’ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, %10’u ise Mitsui & Co., Ltd. şirketine aittir.

Toyota Türkiye Toplamda 2,12 Milyar Euro’luk bir yatırıma sahip olmakla birlikte, 5.000’in üzerinde kişiyi istihdam sağlamaktadır. Ayrıca Toyota Türkiye günümüzde, yıllık 280.000 adetlik üretim kapasitesi ile Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek hacimli fabrikası olarak üretim gerçekleştirmektedir.

Yorumlar
Devrim
Farkı yok kendi arabamız geliyor yeniden devrim olacak
Cevapla
Mehmet
Toyata sadece Türkiye'de değil, dünyada bir çok ülkedeki tesisinde üretimi durdurdu. Bunu da haberde belirtirseniz algı yapmamış olursunuz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.