ÖTV indirimi beklerken sıfır otomobil fiyatları zamlandı!

İkinci el pazarında fiyatlar yükselince insanlar rotasını, gelmesi beklenen ÖTV indirimine çevirdi. Ama şimdi de sıfır otomobil fiyatları zamlandı.

ÖTV indirimi beklerken sıfır otomobil fiyatları zamlandı!

Son dönemde ikinci el otomobil pazarındaki fiyatlar hayli arttı. Bir kaç ay öncesinde 100.000 TL'den satılan bir otomobil, hali hazırda 150.000 TL bandından satılmaya başladı. 

Fiyatların bu kadar hızlı bir şekilde artması ve bu artışın önüne geçilememesi akıllara ÖTV indirimini getirdi. Çeşitli kaynaklardan sızdırılan bilgilere göre Eylül ya da Ekim ayı gibi yeni ÖTV indiriminin gelmesi söz konusu. Ancak bu henüz kesinleşmiş değil.

İnsanlar bir umut ÖTV indirimi beklerken Temmuz ayı ile birlikte normal seviyelerde seyreden sıfır otomobil fiyatları da önemli ölçüde arttı.

ÖTV indirimi beklerken sıfır otomobil fiyatları zamlandı!

İşin garip yani zaten mevcut fiyatlardan sıfır otomobil satılamıyor oluşuydu. Çünkü bayide sıfır araç bulmak hali hazırda çok zor. Araç almak için gittiğinizde Ağustos ya da Eylül ayında araçların geleceği belirtiliyor. Yine de almak isterseniz o zamanki fiyat etiketinin geçerli olacağı belirtiliyor.

ÖTV indirimi beklerken sıfır otomobil fiyatları zamlandı! - Resim : 1

Elbette bu tüm otomobiller için geçerli değil. Lakin eli yüzü düzgün uygun fiyatlı bir otomobil istediğinizde karşınıza çıkacak olan tablo bu şekilde.

Örneğin ülkemizde hayli popüler olan Peugeot 2008 şu anda bayilerde bulunmuyor. Öte yandan 2. el otomobil satan galericiler de mevcut. Onlar da bayi fiyatının 20.000 - 30.000 TL üzerinde fiyatlar istiyorlar.

Zaten ortada otomobil sıkıntısı varken, Temmuz ayı ile birlikte sıfır otomobil fiyatları zamlandı. Bu zam ile birlikte pek çok otomobile yüzde 10 ile yüzde 30 arasında zam yapıldı. 

Eğer sürekli takip ettiğiniz bir araç varsa girip fiyatına bakabilir ve ne derece zamlandığını görebilirsiniz.

Bizler ÖTV indirimi beklerken gelen bu zam hiç olmadı. Zira mevcut şartlarda ÖTV indirimi gelse bile pek bir anlamı olmayacak diyebiliriz.