Para her kapıyı açıyor: Microsoft, Blizzard'ı satın almanın eşiğinde!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft, ünlü World of Warcraft ve COD yapımcısı Activision-Blizzard'ı satın almanın eşiğine gelmiş durumda. işte detaylar.

Para her kapıyı açıyor: Microsoft, Blizzard'ı satın almanın eşiğinde!

Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alması, bir yılı aşkın bir süredir yoğun şekilde incelenen ve eleştirilen bir haber olmuştu. ABD, İngiltere ve AB'deki mahkemeler bu satın almaya karşı çıkmış, durum Microsoft için arapsaçına dönmüştü.

AB'nin Avrupa Komisyonu'na yakın kaynaklar, ajansın Microsoft'tan satın alma onayı almak için herhangi bir varlık satmasını istemeyeceğini belirtiliyor. Bu karar, Microsoft'a satın almayı tamamlama yönünde çok ihtiyaç duyulan bir şans verecek.

Microsoft para ile her şeyi çözemiyor

Avrupa Komisyonu'ndan (AK) bazı kişiler Reuters'e verdikleri demeçte, mahkemelerin muhtemelen gerçekleşecek olan Microsoft'un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını güvence altına almak için herhangi bir varlığını elden çıkarmasını istemeyecekleri yönünde açıklama yaptılar.

Çok tartışılan birleşme Ocak 2022'de duyurulmasından bu yana ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) ve AB'nin AK'sinin odak noktası olmuştu.

Microsoft daha da güçlü olacak: Blizzard-Activision geliyor!Rapora göre, rakip şirketler ve platformlara lisans anlaşmaları sağlayarak Microsoft'un herhangi bir mahkeme endişesinin üstesinden gelmesine izin verilecek. Bu hareketle, başlangıçta Call of Duty serisi gibi başarılı, çapraz platform oyunlarına karşı sınırlı erişim korkuları, birleşmeyle birlikte antitröst endişelerini de ortadan kaldıracak. Antitröst yasaları, tek bir varlık veya sağlayıcı tarafından tekelleşmeyi veya tekelleşme girişimini önlemek için piyasa düzenleyici kurumlar tarafından konulan ve uygulanan yasalara verilen isimdir.

Microsoft ve Sony arasındaki rekabeti iyice arttıracak olan bu birleşme hakkında ne düşünüyorsunuz?