Güncel

Paranız internette güvende mi?

İşte online işlemlerde sizleri bekleyen tehlikeler!

Paranız internette güvende mi?

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından gerçekleştiren araştırmaya göre, bilgisayar kullanıcılarının neredeyse %98'i alışveriş ve bankacılık işlemlerini kendi PC, Mac, tablet ve akıllı telefonları üzerinden yapmanın kolaylık ve rahatlığından yararlanıyor. Araştırma gösteriyor ki, katılımcıların yalnızca %2'si film, şarkı, oyun veya herhangi bir şey satın almak, tren veya uçak bileti rezervasyonu yaptırmak veya finansal işlemlerini yürütmek için asla bilgisayarlarını kullanmıyor. Ancak kullanıcılar için sağlanan bu kolaylıklar yeni güvenlik sorunları yaratıyor. Bankacılık trojanları, bilgisayarlarda depolanan verileri şifreleyen fidye yazılımları, sahte bankacılık ve alışveriş web siteleri gibi pek çok farklı teknik yönteme sahip.

Anket sonuçlarına göre çevrimiçi alışveriş %95'lik bir kullanıcı yüzdesi ile en yaygın çevrimiçi işlem olarak ortaya çıkıyor. Çevrimiçi bankacılık ise %91'lik kullanıcı oranı ve yaklaşık %74'lük düzenli elektronik ödeme hizmetleri kullanım oranı ile hemen arkasından geliyor. Araştırma verilerine göre çoğu kullanıcı, çevrimiçi finansal işlemlerinde kişisel PC veya Mac cihazlarını kullanıyor. Katılımcıların %77'si çevrimiçi mağazalardan alışveriş yaparken, %71'i ise çevrimiçi bankacılık işlemlerini gerçekleştiriyor.

Ancak siber suçlular, kazançlı finansal siber saldırılarda bulunmak ve elektronik ticareti gerçek dünya soygunculuğuna dönüştürmek için oldukça istekli. Buna karşılık, tüm saygın çevrimiçi hizmetler, kendi müşterilerinin önemli finansal bilgilerini korumak için bir takım teknolojiler kullanıyor. Bununla birlikte bu önlemler tek başına, kullanıcıları finansal suçlardan korumak için her zaman yeterli olmuyor.

Suçlular, çok yönlü saldırılar düzenlemek adına birçok iş gücü ve finans yatırımını gerçekleştirmek için hazır durumda. Bu suçlular ile mücadele etmenin en etkili yolu, yeni suç faaliyetlerinin ilerisinde olabilen ve önemli kullanıcı verilerini ele geçirmeye yönelik girişimleri engelleyen bir çevrimiçi güvenlik sisteminin kullanılmasından geçiyor.

1390388310_kl-sanal-para.jpg

Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz çözümüne entegre edilmiş tüm ürünler, Kaspersky Internet Security, Mac için Kaspersky Internet Security ve Andorid için Kaspersky Internet Security, güvenlik teknolojilerinin en güncel siber tehditlerle ilgili verilere hızlı erişimini sağlayacak şekilde çalışıyor. Dolandırıcılar, antivirüs veri tabanlarını yeni ve bilinmeyen zararlı yazılımları kullanarak alt edebileceklerini düşünse de Kaspersky Güvenlik Ağı’nda kayıtlı 60 milyon kullanıcıdan yalnızca biri yeni şüpheli bir program ile karşılaşırsa, diğer tüm Kaspersky Lab ürünü kullanıcıları, tehdidin tespit edilmesinden yalnızca dakikalar sonra korunmaya başlıyor.

Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlar, diğer işletim sistemlerine göre daha sık saldırıya uğradıklarından, Kaspersky Internet Security, kullanıcıların çevrimiçi finansal işlemlerini korumak için geliştirilen birinci sınıf bir teknoloji olan Safe Money’yi içeriyor. Etkileyici birçok özelliği birleştiren bu teknolojide:

· Banka ve elektronik ödeme sitelerinde güvenlik sertifikalarını otomatik olarak onaylama özelliği;

· Kullanıcıların bilgisayarlarını herhangi bir saldırı karşısında savunmasız bırakabilecek tüm zayıflıkları gösteren bir tarama uygulama özelliği;

· Parola ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirilme riskini ortadan kaldıran iki seviyeli veri girişi güvenliği teknolojisi olan Güvenli Klavye ve Sanal Klavye teknolojisini etkinleştirme özelliği yer alıyor.

Her teknoloji gibi çevrimiçi finans hizmetlerinin de olumlu ve olumsuz yönleri bulunuyor. Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz, internet üzerinden ödemelerin olumlu taraflarının artmasını sağlarken, önemli bir tehlike olan finansal dolandırıcılık sorununu da ortadan kaldırmak için proaktif koruma teknolojilerini bir araya getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.