Güncel

Patent davasında ipler Google'ın eline geçti!

Google-Oracle davasında olayın boyutu değişti.


Oracle, Google'a Android işletim sisteminde Java kodlarının izinsiz olarak kullanıldığını öne sürerek dava açmıştı. Google, bu davada patent ve telif hakkı ihlaline yönelik tüm suçlamalardan aklandı. Davanın sonuçlanmasından sonra Google, altı hafta süren davanın 4 milyon dolarlık faturasının Oracle tarafından ödenmesini istedi.

Oracle, java yazılımının üreticisi Sun Microsystem'i satın aldıkran sonra, 2010 yılında Google'a dava açmıştı. Oracle, Android işletim sisteminin hazırlanmasında Java'nın patentlerinin ihlal edildiğini ve 37 uygulama programlama arayüzüne (API) ait kodun çalınmadığını iddia etmişti. Şirket, her iki suçlamada haksız bulundu ve bir milyar dolar tazminat alma düşüncesi de geri tepti.

1341779129_120708google4..jpg

Google'ın avukatlığını üstlenen Robert Van Nest, Cuma günü San Francisco federal mahkemesine başvuruda bulundu ve "dava sürecinde yaptıkları yasal harcamaların karşılanması gerektiğini çünkü yargıç ve jürinin neredeyse her konuda Google'ı haklı bulduğunu" söyledi.

Google'ın, 4 milyonluk faturanın 2.9 milyon dolarını belgelerin kopyalanması ve düzenlenmeleri için harcadığı söyleniyor ve dava süreci içinde tam 97 milyon belgeyle uğraşıldığı bildirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.