Paul Allen hayatını kaybetti

Microsoft'un kurucularından olan Paul Allen, 65 yaşında kanser hastalığını yenemeyerek hayata gözlerini yumdu.

Paul Allen hayatını kaybetti

Bill Gates ile beraber Microsoft'u kuran isimler arasında yer alan ve dünyanın en zengin kişileri arasında gösterilen Paul Allen, ABD'nin Seaatle şehrinde (Microsoft'un merkezi bu şehirde yer alıyor) hayatını kaybetti.

Paul Allen hayatını kaybetti

Dokuz yıl önce kanseri yendiğini açıklayan Allen, bu ay başında tekrar tedavi görmeye başlamıştı. Uzun yıllar boyunca Microsoft CEO'luğunu üstlenen Allen, ilk kanser teşhisi konduğunda görevinden ayrılmıştı.

Milyarder iş adamı, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NFL) takımlarından Portland Trail Blazers ile Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından Seattle Seahawks'un da sahibiydi.

Allen'in hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yapan Microsoft'u beraber kurdukları isim olan Bill Gates şunları söyledi: "En eski ve değerli dostlarımdan Paul Allen'ın aramızdan ayrılması nedeniyle çok üzgünüm...Bence o olmasaydı 'kişisel bilgi işlem' diye bir şey de olmazdı...Onu çok özleyeceğim."

Paul Allen hayatını kaybetti - Resim : 1


Paul Allen kimdir?

Paul Allen, Microsoft'u 1975'te, Harvard Üniversitesi'nden ayrılan okul arkadaşı Bill Gates ile birlikte kurdu. 1983'te kendisine kan kanseri teşhisi konmasının ardından şirketten ayrıldı. Daha sonra ise 1986'da kurduğu medya ve iletişim yatırım şirketi Vulcan ile iş hayatındaki başarısını tekrarladı.

Paul Allen'ın bugüne dek bilim, eğitim ve doğal yaşamı koruma alanlarında faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına 2 milyar dolardan fazla bağış yaptığı sanılıyor.

Allen 2010 yılında da, ölümünden sonra servetinin yarıdan fazlasını yardım kuruluşlarına bağışlama sözü vermişti.

O dönem Allen'ın servetinin 13,5 milyar dolar olduğu sanılıyordu. Forbes dergisinin bu ayki tahminine göre ise Allen 21,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 44. kişisiydi.