Güncel

PC ve Tablet pazarı gittikçe düşüyor! [Hiç hayra alamet değil!]

PC ve Tablet pazarının son zamanlarda çok zorluk çektiğini açıklanan rakamlardan biliyorduk. Gittikçe düşen pazarın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği tahmin ediliyor. Eğer hala PC alamadıysanız beklemeniz yararınıza olabilir. İşte detaylar...

PC ve Tablet pazarı gittikçe düşüyor! [Hiç hayra alamet değil!]

Laptop ve PC'lerin küresel sevkiyatları, zayıflayan ekonomi, enflasyon ve son iki yılda yaşanan satın alımlardaki düşüşlerden dolayı 2022'de yaklaşık yüzde 13 düşmüştü. Ancak kötü haber bu düşüşün gelecek yıllarda da devam edebileceğini gösteriyor.

PC v Tablet pazarı daralmaya devam ediyor

International Data Corporation'ın Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker'ından elde edilen en son tahminlere göre, PC sevkiyatları bu yıl yüzde 12,8 azalarak 305,3 milyon adede düşmesi bekleniyor. Bu arada tablet sevkiyatlarının da yüzde 6,8 düşüşle 156,8 milyona düşeceği tahmin edilenler arasında.

Azalan tüketici talebinin, 2024'te büyümeye geri dönmeden önce PC ve tablet pazarının gelecek yıl boyunca yüzde 2,6 oranında düşmesiyle birlikte 2023'e kadar sürmesi bekleniyor.

PC v Tablet Pazarı düşmeye devam ediyor!

Tablet ve PC'lerin tahmini sevkiyatlarını gösteren tablo

IDC'de araştırma müdürü olan Jitesh Ubrani, talebin yavaşlamasına rağmen sevkiyatlar için tahminlerin hala pandemi öncesi seviyelerin üzerinde olduğunu söyledi. Ubrani, Windows 10 desteğinin sona ermesi ve kurumsal donanımların yenilenmesiyle, uzun vadeli talebin yavaş olan bu ekonomide toparlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Microsoft'un Windows desteğinden bahsetmişken, Windows 8.1'in 10 Ocak 2023'te uzatılmış destek süresinin sonuna gelmesi planlanıyor. Eski işletim sisteminin pazar payı olarak PC satışları üzerinde fazla bir etkisi olması beklenmiyor. StatCounter'a göre Windows 8.1 şu anda dünya çapında sadece yüzde 2.79 kullanım oranına sahip.

Karşılaştırma yapacak olursak Windows 10, dünya çapındaki bilgisayarların yüzde 70'inden fazlasında kullanılıyor. İşletim sisteminin 2025'in sonlarına kadar kullanımdan kaldırılması beklenmiyor. Bu nedenle hem işletmelerin hem de tüketicilerin yükseltme yollarını planlamaları için hala bol zamanları bulunuyor.

PC ve Tablet pazarı gittikçe düşüyor! [Hiç hayra alamet değil!] - Resim : 2

IDC'nin araştırma müdürü aynı zamanda hibrit çalışmaların ve eğitim sektörünün daha fazla yatırımla beraber, uzun vadeli hacmi artırmaya devam edeceğine inanıyor. Hacimlerin yüksek seviyelere ulaşması beklenmiyor, ancak şu anki durumdan daha güçlü olması bekleniyor.

2022'nin ikinci çeyreğindeki sevkiyatlar, 2021'in ikinci çeyreğine kıyasla 84,2 milyon adetten bu yılın aynı dönemine göre 71,3 milyon adede düşmüştü. (yıllık yüzde 15,3 düşüş) PC ve tablet pazarında yaşanan düşüşler hakkında ne düşünüyorsunuz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.