Güncel

Pegasus adlı casus uygulama sizi de etkilemiş olabilir!

İsrailli bir firma tarafından geliştirilen Pegasus adındaki casus uygulama, 45 ülkede pek çok akıllı telefon üzerinden kişisel verileri çaldığı iddia edildi. İşte detaylar!

Pegasus adlı casus uygulama sizi de etkilemiş olabilir!

İsrailli bir firma tarafından geliştirilen Pegasus adındaki casus uygulama, 45 ülkede pek çok akıllı telefon üzerinden kişisel verileri çaldığı iddia edildi. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye'de var. Gelen bilgilere göre, İsrail asıllı bir firma tarafından bir casus yazılım yayınlandı. 

Citizen Lab ‘Pegasus’ isimli casus uygulama ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Hem Android hem de iOS kullanıcılarının başına bela olan bu casus yazılım, telefonununuzda depolanan hemen hemen bütün verilerinizi ele geçirmek amacıyla hizmete sokulmuş.

Aynı rapora göre, 45 ülkenin bulunduğu listede Türkiye de bulunuyor. Peki Pegasus nasıl verilerinizi elde ediyor?

SMS içerikleriniz, WhatsApp geçmişiniz, Gmail, Facebook, Skype, Vibe ve Twitter mesajlarınız gibi verilerinizin tamamına erişim sağlayabilen bu yazılım, cihazınızın ön/arka kamerasına ve mikrofonuna dahi ulaşabilmekte.  

Pegasus adlı casus uygulama sizi de etkilemiş olabilir!

Pegasus adlı casus uygulama sizi de etkilemiş olabilir! - Resim : 1

Bu sebeple akıllı telefonunuzda bulunmasa dahi gizliliğinize dair her şeyi tehdit ediyor. Hatta Pegasus, tuş kilidinizi açıp ekran görüntüsü dahi alabiliyor.

Siber güvenlik uzmanları Pegasus’un ‘Framaroot’ tekniğini kullanarak akıllı cihazları root edebildiğini iddia ediyorlar. Ancak söz konusu casus yazılımın 0-day güvenlik açığını kullanıp kullanmadığı konusunda henüz bir kanıt bulunabilmiş değil.

Google araştırma ekibinin analizine göre, Pegasus hedeflerinin çoğu İsrail'de bulunuyor, ancak Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika ve ülkemizdeki kullanıcıların da hedef alındığı sıkça dile getirilen iddialar arasında. Bu iddiaların üzerine yazılımı üreten yetkililer, suçlamaları kabul etmediklerini dile getirdiler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.