Photoshop'a yapay zeka geliyor, siz söyleyin o düzeltsin, komut verin yenisini çizsin

Adobe, Photoshop'un son beta sürümüyle sanat ve tasarım dünyasına yenilik getiriyor. Kullanıcılar artık basit metin komutlarıyla yapay zeka aracılığıyla resimler oluşturabilecek.

Photoshop'a yapay zeka geliyor, siz söyleyin o düzeltsin, komut verin yenisini çizsin

Bu özellik, yaratıcı süreçleri kolaylaştırarak, tasarımcılara ve sanatçılara zamandan tasarruf etme imkanı sunuyor.

Adobe, Photoshop'un AI destekli düzenleme özelliklerini tanıttıktan yaklaşık bir yıl sonra, bayrak gemisi ürününe daha fazla yapay zeka özelliği ekleyerek gücünü artırıyor. Şirket, Salı günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların uygulama içinde doğrudan basit metin komutlarıyla resim oluşturabilmesine olanak tanıyan yeni özellikleri duyurdu. Ayrıca, yapay zekanın referans resimlerden ilham alarak yeni görüntüler oluşturmasına ve daha kolay arka planlar yaratmasına yardımcı olacak yeni araçlar da tanıtıldı. Bu araçlar, hem profesyonellerin hem de uygulamanın öğrenme eğrisini zor bulan amatör kullanıcıların Photoshop kullanımını kolaylaştıracak.

Photoshop'un pazarlama direktörü Erin Boyce, bir röportajda "Büyük, boş bir tuval bazen en büyük engel olabilir," dedi ve "Bu, yaratma süresini gerçekten hızlandırıyor. Aklınızdakini tuvale aktarma fikri hiç olmadığı kadar kolay," diye ekledi. "Resim Oluştur" adı verilen yeni özellik, uygulamaya resim import etme seçeneğinin yanı sıra bir seçenek olarak sunulacak.

Photoshop'a yapay zeka geliyor, siz söyleyin o düzeltsin, komut verin yenisini çizsin

Daha önce belirli resim bölümlerini eklemek, genişletmek veya kaldırmak için kullanılan AI destekli bir özellik olan Generative Fill de güncellendi. Artık kullanıcıların orijinaliyle sorunsuz bir şekilde bütünleşen AI üretimi resimleri mevcut bir resme eklemelerine olanak tanıyor. Engadget'a yapılan bir demoda, bir Adobe yöneticisi boş bir salata tabağını işaret edip Photoshop'a AI ile üretilmiş domateslerle doldurmasını isteyebildi. Aynı zamanda domateslerin çeşitlerini oluşturup bunlardan birini final resmine eklemek için seçebildi. Başka bir örnekte, yönetici bir AI tarafından üretilmiş ayının elindeki akustik gitarı, sadece metin komutları kullanarak ve Photoshop'un karmaşık araçlarına veya fırçalarına başvurmadan çeşitli elektrik gitarlarıyla değiştirdi.

Bu güncellemeler, Adobe tarafından bugün tanıtılan Adobe'nin generatif AI model ailesinin en yeni üyesi olan Firefly Image 3 tarafından desteklenmektedir. Adobe, Firefly 3'ün önceki modellere göre daha yüksek kaliteli görüntüler ürettiğini, daha fazla varyasyon sağladığını ve komutlarınızı daha iyi anladığını belirtiyor. Şirket, şimdiye kadar Firefly kullanılarak 7 milyardan fazla resim üretildiğini iddia ediyor.

Adobe, ürünlerine generatif AI özellikleri ekleyen tek şirket değil. Son bir yıl içinde, büyük ve küçük birçok şirket, ürün ve hizmetlerini AI ile güncelledi. Örneğin, Google ve Microsoft, sırasıyla Arama ve Office ürünlerini AI özellikleri ile güçlendirdi. Daha yakın zamanda, Meta kendi AI sohbet robotunu Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram'a dahil etmeye başladı. Ancak bu hamlelerin nasıl sonuçlanacağı henüz belirsizken, Adobe'nin Photoshop güncellemeleri, yaratıcılar için daha somut faydalar sunuyor gibi görünüyor. Şirket, Photoshop'un yeni AI özelliklerinin Photoshop aboneliklerinde %30'luk bir artışa neden olduğunu belirtti.