Güncel

Pi Sayısındaki Yeni Rekora İnanamayacaksınız!

Süper bilgisayarların kullanılması ve günlerce aralıksız çalışmanın sonucunda, artık Pi sayısında yeni bir rekorumuz var!

Pi Sayısındaki Yeni Rekora İnanamayacaksınız!

Kimileri için birkaç basit rakamdan ibaret olan Pi sayısı, kimileri içinse hayatın ve hatta evrenin sırlarını içeren büyülü bir kombinasyondur. Adına bugüne kadar onlarca kitap birçok film çekilen Pi sayısı, hala gizemini korumaya devam ediyor. Matematiksel olarak bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi şeklinde oldukça basit bir tanıma sahip olan bu sayı, muhteviyatı itibariyle ise tam olarak pandoranın kutusu.

İsviçreli bilim insanlarının süper bilgisayarlar yardımıyla tam 108 gün ve 9 saatlik çalışmalarının ardından Pi sayısının 62,8 trilyon basamağı belirlendi. Bunun nasıl büyük bir sayı olduğunu anlamanız için şöyle ifade edelim. Bir Word sayfasına 11 punto ve Times New Roman fontuyla 4 bin 180 sayı yazılabiliyor. İşte bu sayfa gibi tam 15 milyar sayfa yazdırırsanız, o zaman pi sayısının keşfedilmiş bütün basamaklarının çıktısını alabilirsiniz. Tabi hemen hatırlatalım, bu Pi sayısının bütün basamakları değil, bilimin şu ana kadar keşfedebildiği kısmı.

Pi Sayısındaki Yeni Rekora İnanamayacaksınız!

Bu yeni rekora göz attığımız zaman Guinness Rekorlar Kitabı'na verilen sertifikaya göre Pi sayısının şimdiye kadar hesaplanan en son 10 basamağı 7817924264 olduğunu görüyoruz. Bir önceki rekorda ise Pi sayısının 50 trilyonluk basamağı biliniyordu. Ancak işin garibi bu kadar basamağı keşfetmek bir önceki bilim insanları için yaklaşık 350 güne mal olmuştu. Bu da bize teknolojinin ne kadar geliştiğini gösteriyor. Kim bilir belki bir gün cep telefonlarımızdan sonsuz olarak kabul edilen pi sayısının son basamağını görme fırsatını da yakalayabiliriz ne dersiniz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.