Netflix ismi dolandırıcılıkla gündemde! Peki neler oldu?

Dünyanın en büyük abonelik tabanlı yayın sağlayıcılarından biri olan Netflix, bugünlerde ilginç bir dava süreci ile baş başa kaldı.

Netflix ismi dolandırıcılıkla gündemde! Peki neler oldu?

Wall Street'ten bir kaynağın aktardığı habere göre Netflix, 2 eski çalışanıyla davalık oldu. Bu davanın nedeni ise, eski çalışanların Netflix'in finansal verileri hakkında halktan önce sahip olduğu bilgileriyle hisse senedi ticareti yapması ve bu yolla 3 milyon doların üzerinde gelir elde etmeleri.

Dava konusu ilk başta kulağa biraz saçma geliyor olabilir. Ancak şöyle açıklayalım. Netflix, halka açık bir şirket ve bu şirketin finansal raporlarının yayınlandığı günler, her halka açık şirket gibi, borsa anlamında en önemli gün olarak kabul edilir. Bu durumun sebebi ise, o gün açıklanan verilerin pozitifliği ya da negatifliğine göre şirketin hisse senedi fiyatları şekillenecek, bu bilgilere göre adet başı hisse senedi fiyatı artacak ya da düşecektir.

Netflix ismi dolandırıcılıkla gündemde! Peki neler oldu?

Şirket bünyesinde özellikle de finansal departmanlarda çalışanların, bu bilgilere vakıf olması nedeniyle, kesinlikle borsada kendi şirketlerinin hisse senetlerinin ticaretini yapmaları ABD yasalarına göre yasaktır. Çünkü, açıklanacak finansal verilerin önceden bilinmesi, mevcut hisse senetleri üzerinden de önceden pozisyon alınması manasına gelecek ve bu yolla haksız kazanç elde edilecektir.

İşte Netflix'in iki çalışanı, bu kanunu ihlal ederek şirket verilerinin açıklanacağı günden önce yakın arkadaş ya da akrabalarına şirketin mali verileri hakkında bilgi vererek hisse senetleri karşısında pozisyon almalarına yardımcı olmuş. Bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte ise, Netflix'in kendilerinden davacı olması tabi kaçınılmaz bir sondu, öyle de oldu. Bakalım ilerleyen günler bu davanın akıbetini nasıl şekillendirecek.