PlayStation 5 satış rekoru kırdı! Ne kadar satıldı?

Japon teknoloji devi Sony, açıklanan bilanço rakamlarına göre 2022 yılının son çeyreğinde 7,1 milyon PlayStation 5 satışı gerçekleştirdi.

PlayStation 5 satış rekoru kırdı! Ne kadar satıldı?

Geçtiğimiz ay PlayStation 5 üretim sorunların ortadan kaltığını açıklayan Sony, 2022 yılının dördüncü çeyrek rakamlarıyla da bunu kanıtladı.

Şirket, açıklanan bilanço rakamlarına göre 2022 yılının son çeyreğinde 7,1 milyon PlayStation 5 satışı gerçekleştirdi. Açıklanan rakamlara göre Playstation 5 şimdiye kadarki en güçlü üç aylık dönemini geçirmiş oldu. Şirket, önceki yıl aynı dönemde ise 3,9 milyonluk satış yapmıştı.

PlayStation 5 üretiminin küresel çip kıtlığından olumsuz bir şekilde etkilenmesinin ardından böylelikle geri dönüş sağlanmış oldu. Şirket yetkilileri bu tarihten itibaren PS5 satın almak isteyenlerin büyük bir sorunla karşı karşıya kalmayacağını umduklarını söylüyor.

PS5 konsol satışlarındaki artış ile birlikte Sony yıl sonu kâr beklentilerini de güncelledi. Japon teknoloji şirketi yapılan güncelleme ile birlikte yıl sonu işletme karı tahminlerini daha önce 1,16 trilyon yenden 1,18 trilyon yene çıkardı. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 2’lik bir kaybı işaret etse de son dönemde yaşanan olumsuzluklardan sonra ileri doğru önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Yüzde 17 arttı

PlayStation Plus abone sayıları da 46,4 milyona çıkmış durumda. Geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 1,5 milyonluk bir düşüş yaşanmış olsa da abonelik hizmetlerinden elde edilen gelir ise yüzde 17 arttığı belirtiliyor.

22 Şubat'ta piyasaya çıkıyor

Şirket, 31 Mart 2023 tarihinde sona erecek olan 2022 mali yılının sonuna kadar ise 18 milyon oyun konsolu satmayı planlıyor. Şirket bu seviyeye ulaşmak için ise üç aylık süreçte 5,2 milyon PS5 satışı daha gerçekleştirmek zorunda. Diğer yandan PSVR 2 gözlüğü ise 22 Şubat’ta piyasaya sürülecek. Sony yeni sanal gerçeklik gözlüğünden de önemli bir gelir etmeyi planlıyor.