Maryland'daki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan New Horizons Projesi'nin sorumlusu Alan Stern, Plüton'dan ilk yakın çekim ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafın gezegende jeolojik aktivitelere kanıt niteliği taşıdığını söyledi.

Proje sorumlusu Alan Stern, NASA'nın uzay aracı "New Horizons"ın Plüton ve uyduğu Charon'da çektiği görüntüleri, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Goldstone, Avustralya'nın Canberra ve İspanya'nın başkenti Madrid'deki uydu üslerine art arda gönderdiğini belirtti.

Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ifade eden "New Horizons" ekibinden araştırmacılar, buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu belirtti.

Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunun tahmin edildiğini söyleyen araştırmacılar, "Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.