Güncel

Porsche'nin Türkçe isimli otomobili TAYCAN'dan yeni detaylar!

Porsche'nin TAYCAN ismiyle piyasaya çıkaracağı elektrikli otomobili ile ilgili oldukça dikkat çekici bir açıklama geldi.

Porsche'nin Türkçe isimli otomobili TAYCAN'dan yeni detaylar!

Porsche, son dönemde elektrikli otomobil alanında ciddi yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlardan payını alan modellerden birisi olan Mission E'nin adı netlik kazanmış, Volkswagen Group'un bünyesinde bulunan firma bu araç için tercihini Türkçe bir isimden yana kullanmıştı. 

Porsche'nin Türkçe isimli otomobili TAYCAN'dan yeni detaylar!

Porsche, elektrikli otomobil modelinin 'TAYCAN' adıyla piyasaya çıkacağı duyurmuştu. Türkçe TAY ve CAN sözcüklerinin birleşiminden oluşan model Volkswagen Group'un Touran’dan sonra ikinci bir otomobil de Türkçe isimle ticarileşmiş oldu.

Firma Türkçe isimli otomobili için oldukça dikkat çeken bir açıklama yaptı ve Taycan sahiplerine (ABD'de) 3 yıl boyunca ücretsiz şarj hizmeti sunulacağını duyurdu. Firma Porsche Mission E’yi ilk kez 2015 yılında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarmıştı.

Aracın tork değeri hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor ancak Porsche Taycan, toplam sistem performansı ile 440 kW yani 600 beygir güç üretebiliyor.

Porsche, kullanıcıları en güçlü motor ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 3 saniyede çıkartacak. Modelin saate 200 kilometre hıza ulaşması için gerek duyduğu süre ise 12 saniye. Maksimum hızının 250 km/s olacağı belirtilen TAYCAN, 800 voltluk özel şarj sistemiyle 20 dakikada yüzde 80 oranında doldurulabilecek.

Porsche'un ilk elektirkli modeli 2019 yılı içerisinde satışa çıkacak.

Yorumlar
Tipitip
İlk MURAT 124 dü.
Cevapla
bora
vw touran dan sonra 2. değil bora dan sonra 3. türkçe isim taycan vw groupta
Cevapla
İsimsiz
Lan bora türkçe bir kelime olabilir ama güney pasifikte rüzgar isimlerini baza alarak bir kaç arabasına isim vermiştir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.