Qualcomm ateşle mi oynuyor?

Amerika Birleşik Devletleri, özellikle başkanlık seçimlerinden sonra her bilişim ortaklığına şüpheyle yaklaşıyor. Sıkıntı ise Qualcomm ve Broadcom arasındaki ortaklık.

Qualcomm ateşle mi oynuyor?

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin üst düzey yetkilileri, "Başkanlık" seçiminde manipülasyon yaptıkları ve sanal olarak müdahale ettikleri gerekçesiyle Rusya'yı suçlamıştı. Bu şüphe, yeni gelişmelerle muazzam boyuta taşındı.

ABD'nin en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Qualcomm, kısa süre önce Singapur'da kurulan Broadcom ile işbirliği yapma kararı aldı. Bu, ABD bürokratlarının ilgisini çekti. Öyle ki; 11 karar verici üyenin 6 tanesi ortaklık içim olumlu uyum kullandı. 5 üye ise Broadcom'dan gelen son derece karlı teklife rağmen ret oyunu tercih etti.

Qualcomm ateşle mi oynuyor? - Resim : 1

ABD Yabancı Yatırım Komitesi ise Qualcomm'un verdiği tüm garantileri rağmen tatmin olmadı. Öyle ki  Senatör John Cornyn, anlaşma hakkında Qualcomm'a " O kadar hızlı olmayın" mesajını verdi ve şu ifadeleri kullandı:

"Yabancı Yatırım Komitesi'nin, Broadcom'un Qualcomm yönetim kurulununun hakimiyetini ele geçirmesi endişesini derhal gözden geçirmesini ve herhangi bir ulusal güvenlik endişesini gidermek için, 6 Mart'taki Qualcomm Yönetim Kurulu toplantısından önce hareket etmesini istiyorum"