Qualcomm Snapdragon işlemciler mobil oyuncular için yeni bir özellik alacak!

Qualcomm mobil oyunculuğun giderek arttığı zamana ayak uydurmayı planlıyor. Kendi işlemcilerini kullanan cihazlara yeni bir özellik getirecek olan şirket, mobilde PC deneyimi sunabilir.

Qualcomm Snapdragon işlemciler mobil oyuncular için yeni bir özellik alacak!

Qualcomm'un yeni çıkaracağı işlemcileri, gerçek zamanlı ışın izleme gibi en son PC grafik kartlarında yaygın olarak kullanılan özellikler içerecek. Son zamanlarda popüler olan çözünürlük yükseltme, grafik açısından yoğun mobil oyunlarda performansı ve pil ömrünü iyileştirmek adına şimdi Snapdragon işlemcilere gelecek.

Mobil için PC tarzda grafikler mümkün olacak

Qualcomm, mobil ve genişletilmiş gerçeklik oyunlarında performansı ve pil ömrünü arttırabilen bir özellik olan Snapdragon Game Super Resolution'ı (GSR) tanıttı. Şirket, bu yöntemi AMD'nin FSR'si, Nvidia'nın DLSS'si ve Intel'in XeSS'si gibi PC ve konsol oyun süreçlerine benzetiyor.

AMD, Nvidia ve Intel'in yükseltme çözümleri, daha yüksek çözünürlüklerde yerel olarak çalıştırmak yerine oyun çözünürlüğünü süper örnekleyerek işlemci gücünden tasarruf sağlıyor. Makine öğrenimi olan DLSS ve XeSS, sırasıyla Nvidia ve Intel GPU'larda şuanda kullanılıyor. Qualcomm, yeni özelliğin çoğu GPU'yu desteklediğini ancak Snapdragon'un Adreno GPU'sunda en iyi şekilde çalışmasını sağlayan optimizasyonlar içerdiğini söylüyor.

Qualcomm'un GSR'si, diğer yükseltme yöntemleriyle aynı mantıkla çalışıyor. Tek geçişli, mekansal olarak bilinçli olan özellik hakkında Qualcomm, telefonların performansını iyileştirdiğini ve enerji tüketimini düşürerek pil ömrünü uzattığını iddia ediyor.

Qualcomm ile mobil cihazlar için PC deneyimi geliyor!

Şirket, sonuçları FSR ve DLSS 1080p ve 4K performans moduyla karşılaştırarak, 2x çözünürlüklü kaliteli ekran görüntülerini paylaştı. Bir demo 540p'den 1080p'ye, diğeri 1080p'den 4K'ya yükseltildi. Qualcomm ayrıca, GSR'nin 30 fps ve 60 fps arasındaki farkı yaratabileceğini de iddia ediyor. Bu sonuçlarla GSR, FSR ve DLSS performans modları gibi benzer performanslar sergileyecek.

Snapdragon GSR'nin tek geçiş özelliği, mesafeye duyarlı dinamik ölçeklendirme kullanarak kenar keskinleştirme ve yükseltmeyi birleştirebiliyor. Ardından, performansı artırmak için ton eşleme gibi ek işlemlerle kaliteyi stabil tutabilmekte. Game Super Resolution'ın 12 çekirdekli penceresi, yalnızca insan gözünün en hassas olduğu yeşil renk kanalında parlaklık hesaplaması da yapabiliyor.

GSR destekli oyunların listesi ise şöyle; Call of Duty Mobile, Farming Simulator 23 Mobile, Jade Dynasty: New Fantasy, Return to Empire, Justice Mobile ve Naraka Mobile.