Xiaomi Youtuber'lara telefonlarını kötülememeleri için baskı yapmış!

Çinli teknoloji devi Xiaomi son zamanlarda çok eleştiriliyor. Şirket Youtuber'lara gönderdiği test cihazlarını eğer kötülemezlerse gönderim yapacaklarını ve cihazlarını kötülememelerini gerektiğini söylemiş. İşte detaylar.

Xiaomi Youtuber'lara telefonlarını kötülememeleri için baskı yapmış!

YouTube'daki TechTablets kanalında yakın zamanda yayınlanan bir video, Xiaomi'nin incelemeler sırasında cihazlarının olumsuz yönlerinin ortaya çıkmasını istemediğini ve bunu Youtuber'lara ilettiği ortaya çıktı. TechTablets, yalnızca Xiaomi akıllı telefonlarını değil, tabletlerini, dizüstü bilgisayarlarını ve hatta Xiaomi'nin bazı scooter'larını inceleyen bir Youtube kanalı.

Xiaomi'den Youtuber'lara telefonlarımızı kötülemeyin baskısı

Xiaomi'nin, TechTablets'e inceleme telefonları gönderdiği biliniyor, ancak görünen o ki şirket, kanalın sunduğu videolarda söylenen "Gerçeklerden" hiç memnun değil. TechTablets, çeşitli markaların cihazlarını da incelerken, bu cihazların hem olumlu hem de olumsuz yönlerini vurgulamayı iyi yapan kanallardan bir tanesi.

Xiaomi Youtuber'lara telefonlarını kötülememeleri için baskı yapmış!

Bazı videolarında TechTablets, Xiaomi'nin USB Type-C bağlantı noktasının USB 2.0 hızlarına sahip olduğuna ve ön kamera kalitesinin rakiplerine göre oldukça düşük olduğuna dikkat çekmişti. Xiaomi 13 Ultra, USB 3.0'a yükseltilmiş olsa da orta seviye telefonlar yukarıdaki durumu yaşıyor. Ayrıca TechTablets, Xiaomi telefonların mikrofonlarında rüzgar filtresi bulunmadığını ve videolarda kaydedilen ses bit hızının 320 Kbps olması gerektiğini ancak eski Xiaomi cihazlarında bunun 96 Kbps olarak kaydedildiğini de açıkladı.

Görünüşe göre Xiaomi, inceleme birimi olarak TechTablets'e akıllı telefon göndermeyi bıraktığı için bu eleştirilerden hiç de memnun değil.

Xiaomi, TechTablet kanalından videolarında Xiaomi telefonlarının Çin varyantlarını incelemekten kaçınması için etik olmayan bir talepte bulunmuş. Xiaomi kanala, Çin varyantı cihazları kesin olarak vermeyi düşünmüyor. Kanal sahibi bu modelleri kendisi satın alarak videolarında gerçekleri söylemeye devam ediyor.

Xiaomi'nin bu talebinin altında yatan sebep, Çin'de piyasaya sürülen telefonların genel olarak küresel olarak piyasaya sürülen telefonlardan daha iyi olması olabilir. Sebebin geçerliliği ne olursa olsun tüketicilerin, Samsung Galaxy ve iPhone'lara benzer şekilde fiyatlandırılan Xiaomi 13 serisini satın almaya karar vermeden önce avantaj ve dezavantajlarını bilmesi çok önemli bir konu.

Xiaomi akıllı telefonların fiyatları son zamanlarda yavaş yavaş Samsung ve Apple fiyatlarına yaklaşıyor. Kullanıcılar inceleme videolarına bakarak karar verebiliyorken Xiaomi'nin bu teklifi sanırız ülkemizde çok tepki çekecektir. Firmadan soğuyup bir daha asla almayacak olan çok kişi olabilir.