Qualcomm Ventures QPrize’da kazanan şirket açıklandı

iOnRoad, üçüncüsü düzenlenen yıllık Qualcomm Ventures QPrize girişim yatırım yarışması’nda birinci oldu.

Qualcomm Ventures QPrize’da kazanan şirket açıklandı

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), girişim sermayesi kolu olan Qualcomm Ventures aracılığıyla, üçüncüsü düzenlenen yıllık Qualcomm Ventures QPrize™’da kazanan şirketi açıkladı. Uluslararası bir girişim yatırımı yarışması olan ve Napa'da düzenlenen etkinlikte, İsrail menşeili şirket iOnRoad, Kuzey Amerika, Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Brezilya, Çin, Kore ve Hindistan’dan oluşan yedi farklı bölgeyi temsil eden zorlu rakipleri karşısında ilk sırada yer aldı.

Şirket daha önce QPrize İsrail bölgesi yarışmasını kazanmış ve işlerini ilerletmekte kullanmak üzere 100 bin dolar tutarında girişim finansmanı elde etmişti. iOnRoad, QPrize Büyük Ödülü kazananı olarak, Qualcomm’dan 150 bin dolar tutarında fon alacak.

1363860209_qualcomm0-580-75.jpg

iOnRoad, gelişmiş akıllı telefonları kullanarak gerçek zamanlı sürüşü iyileştiriyor. Uygulama, akıllı telefon üzerindeki kamerayı ve sensörleri kullanarak öndeki araçları algılıyor ve tehlikede olduklarında sürücüleri uyarıyor. iOnRoad’un VisualRadar özelliği, dahili sensörleri kullanarak kullanıcının hızını hesaplıyor ve sürücünün ilerisindeki nesneleri gerçek zamanlı olarak belirliyor. Araç tehlikeye yaklaştığında, sürücüyü olası bir çarpışmaya karşı uyarmak için sesli bir görsel ekrana geliyor ve sürücülerin zamanında fren yapmalarına imkân tanınıyor.

“Bu yılki QPrize yarışması için muazzam bir ilgiyle karşılaştık ve girişimcilerin mobil platformu tamamıyla benimsediğini ve büyük şirketler kurma yolunda ilerlediklerini gördük.” sözleriyle konuşmasına başlayan Qualcomm Ventures Kıdemli Başkan Yardımcısı Nagraj Kashyap konuşmasına şöyle devam etti. “iOnRoad’u elde ettikleri istisnai başarısından dolayı tebrik ediyor ve iş fırsatları ile pazar mevcudiyetlerini artırmak konusunda onlara destek olmak için sabırsızlanıyoruz. Diğer yedi bölgenin kazananları olarak Qualcomm’dan 100 bin dolarlık (Avrupa için 100 bin avro) girişim finansmanı kazanan Might Text, Everplaces, Pult, Touchair, Deck App Technologies, Easyworks ve Zoop şirketlerini de kutluyoruz.

iOnRoad hakkında daha fazla bilgiye şirketin internet sayfasından ulaşılabilir: http://www.ionroad.com/. Üçüncüsü düzenlenen yıllık Qualcomm Ventures QPrize yarışması, fikirlerini pazara dâhil etmeye çalışan günümüz yatırımcılarına 1 milyon $ meblağı aşan tohum aşaması yatırımı sağlıyor. Bölgesel finalistler ve Büyük Ödül etkinliği hakkında daha fazla bilgiye www.qprize.com adresinden ulaşılabilir.