Güncel

Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma!

Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma açıldı. Google, Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye mi kullanıyor? İşte detaylar!


Rekabet Kurulunca, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Google'ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Bu kapsamda, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılması kararlaştırıldı. 

Açılan bu soruşturma Google'ın suçlu olduğu anlamına gelmiyor. Ancak soruşturma sonucunda şirketin suçlu olduğuna karar verilirse bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalması da mümkün. Avrupa Birliği, teknoloji şirketi Google’a rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla açtığı davada 18 Temmuz 2018 tarihinde karar vermişti.

Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma!

AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, AB Komisyonu'nun Google kararını bir basın toplantısı ile açıkladı. Açıklanan ceza beklendiği gibi 5 milyar dolar olmuştu. 

Buna ek olarak zaten devam eden bir başka Google soruşturması da bulunuyor.

Rekabet Kurumu, Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında rekabeti engelleme ve kartel oluşturma iddialarına karşı geçen yıl mart ayında soruşturma açtı.

Kurumdan yapılan açıklamada Google’ın mobil işletim sistemi (Android) ve mobil uygulama hizmetlerinin sunumuna (Google Play) ilişkin davranışlarının 4054 sayılı kanunun 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiğine yönelik şikayetler olduğu ifade edilmişti.

Açılan bu soruşturmalar sonucunda bir şey çıkar mı bilmiyoruz. Konu hakkında yeni detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.