Güncel

Reklamsız Instagram uygulaması kaldırıldı!

Reklamsız Instagram uygulaması şimdiden çok sevilmişti ancak uygulama ile ilgili problemler ortaya çıkmaya başladı. İşte detaylar.

Reklamsız Instagram uygulaması kaldırıldı!

Orijinal Instagram deneyimine daha çok benzeyen reklamsız bir akış sözü veren "The OG App" adlı üçüncü taraf Instagram uygulaması, resmi olarak piyasaya sürüldükten sadece bir gün sonra Apple'ın App Store'undan çekildi. Apple'ın uygulamayı Meta'nın isteği üzerine çekip çekmediği belli değil.

Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada, "Bu uygulama politikalarımızı ihlal ediyor ve tüm uygun yaptırım eylemlerini yapıyoruz" dedi. Sözcü, bu eylemlerin ne olduğu veya Apple ile temas halinde olup olmadığı konusunda ayrıntı vermeyi reddetti, ancak Meta'nın klon sitelerini yasaklayan politikalarını özetleyen bir blog gönderisine dikkat çekti.

Reklamsız Instagram uygulamasında sorunlar başladı

Meta, "Klon sitesi, mevcut bir sitenin içeriğini tamamen veya kısmen çoğaltan bir üçüncü taraf sitesidir" diye açıkladı. Twitter'da The OG App geliştiricileri, hizmetle olan bağları nedeniyle tüm ekibinin Facebook ve Instagram'dan kalıcı olarak yasaklandığını söyledi. Uygulamanın kurucusundan Hardik Patil, Engadget'a verdiği demeçte, "Kullanıcılar tükettiklerini kontrol etme hakkını hak ediyor ve OG bu hakkı savunmaya ve savaşmaya devam edecek."

OG Uygulaması bir yıldan fazla bir süredir çalışıyor. Ancak uygulamanın kurucuları, Instagram'ın reklamsız "daha temiz" bir versiyonunu sunmak istediklerini belirtti. Uygulama, özelleştirilebilir akış, önerilen gönderiler ve uzun süredir Instagram kullanıcıları arasında zaman zaman tartışmalı olan diğer yeni özellikleri içeriyordu. Uygulamanın Android sürümü şu anda kullanılabilir durumda.

Meta'nın politikaları uzun süredir üçüncü taraf Instagram müşterilerini yasakladı ve son yıllarda şirket, klon sitelerini yasaklayanlar da dahil olmak üzere kurallarını ihlal eden geliştiricilere karşı bir dizi dava açtı. Aynı zamanda şirket, meşru araştırmacıların platformu inceleme girişimlerini durdurmak için aynı politikaları kullanmakla da suçlandı.

Buna rağmen, uygulama daha basitleştirilmiş ve reklamsız deneyimi sayesinde şimdiden çok sayıda hayran kazanmıştı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.