Ripple SEC'e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP'ye ne olur?

Gözler yine Ripple üzerinde! Peki Ripple SEC'e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP'ye ne olur?

Ripple SEC'e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP'ye ne olur?

XRP yatırımcıları, önemli bir etkiye sahip olabilecek en önemli yönlerden biri olan Ripple ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) arasında devam eden yasal anlaşmazlıkla birlikte, şu anda piyasa değerine göre altıncı sırada yer alan kripto para birimi için geleceğin ne getireceğini bilmekle ilgileniyorlar.

Ripple SEC'e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP'ye ne olur?

SEC, şirketin XRP tokenleri şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler sunduğu iddialarına dayanarak Ripple Labs'a karşı yasal işlem başlattı.

Dava, her iki tarafın da son başvurularını sunması ve bir karar beklemesiyle üç yıldır devam ediyor.

Bu satırda Finbold, sektör profesyonellerine Ripple'ın SEC'e açtığı davayı kazanıp kazanamayacağını ve başarılı olursa bunun XRP fiyatı için ne anlama geleceğini sordu.

David Reischer, Avukat ve Yasal Danışmanlık CEO'su

David Reischer, Finbold'a, diğer ulusların düzenleyicilerinin, kripto paranın ihraççı yoksa menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğine karar verdiğini söyledi. Aynı nedenle, şunları kaydetti: 

“Ripple muhtemelen SEC'in Ripple'ın tokenlerini menkul kıymet gibi kaydetmesi gerektiği iddiasına karşı galip gelecek. Ripple, uzun süredir yatırımcıların kimseye herhangi bir hak sunan bir "yatırım sözleşmesi" olmadığını savunuyor.

Reischer, olumlu bir sonucun "tüm kripto endüstrisi için faydalı" olacağını çünkü tüm endüstri için netlik ve güven sunmak gerektiğini belirtiyor. Sektörün tamamının, SEC, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu ( CFTC ) ve diğer tüm mali uyum kurumları tarafından belirlenen tüm görevler ve düzenleyici beklentiler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olması esastır.

Ripple SEC'e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP'ye ne olur? - Resim : 1

Andrew Pickett, Andrew Pickett Law'da Baş Yargılama Avukatı

Florida merkezli avukata göre, Ripple ile SEC arasındaki davanın sonucu sektör genelinde merakla beklenirken, Pickett şunların altını çiziyor:

“Ripple davalarında başarılı olursa, XRP'nin fiyatına fayda sağlayacak olan ABD pazarındaki yasallığını sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir.”

Başka yerlerde, sonucu, özellikle önde gelen finans kurumları tarafından 'Bitcoin gibi diğer kripto para birimleri için geçerli olan önemli bir emsal' olarak görüyor.

“Bu, kripto para birimi endüstrisini, daha önce yasal belirsizlik nedeniyle piyasaya girme konusunda temkinli davranan daha ana akım yatırımcılara ve işletmelere açabilir.”

Nihai karar

Özellikle, düzenleyici bu durumda başarılı olursa, bunun XRP, yatırımcıları ve bir bütün olarak kripto para birimi sektörü için çok olumsuz yansımaları olabilir. Özellikle düzenleyici kurum, Ripple Labs'a para cezası verme ve işletmenin XRP'yi menkul kıymet olarak kaydettirmesini talep etme yetkisine sahiptir. 

Sonuç olarak, bu tür bir karar kesinlikle XRP'nin hem benimsenmesini hem de kullanımını kısıtlayabilecek geleneksel menkul kıymetlerle aynı şekilde ele alınmasına neden olacaktır.

Öte yandan, Ripple, SEC tarafından sunulan argümanlara karşı kendini etkili bir şekilde savunabilirse, XRP için olumlu bir duygu olduğu kadar firma için de önemli bir zafer olarak değerlendirilebilir. Ripple'ın duruşmalar sırasında bir miktar başarı elde etmesine rağmen, davanın nihai sonucu hala bilinmiyor, bu da akılda tutulması çok önemli.

Basın zamanında, XRP 0,34 dolardan işlem görüyordu ve günlük yaklaşık %2,7'lik kayıplar kaydediyordu ve varlığın toplam piyasa değeri 17,1 milyar dolardı.