Güncel

Robotlar işlerimizin ne kadarını elimizden alacak?

OECD tarafından yayınlanan rapora göre, gelecekte korkulandan daha az iş gücü robotlar tarafından sağlanacak!


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü yani OECD yayınladığı son raporda, düşünülenden daha az işin robotların eline geçeceğini açıkladı. OECD üyesi 32 ülkede işlerin yüzde 14'ünün tamamen robotlara dayalı olması dolayısıyla gelecekte robotların eline geçme riski taşıdığı da belirtildi. Yüzde 14, 66 milyon kişinin işsiz kalması anlamına geliyor.

Bir süre önce Oxford Üniversitesi'nin iki araştırmacısı Carl Frey ve Michael Osborne, sadece ABD'de yüzde 47 oranında işin robotların eline geçebileceğini belirtmişti. Raporda aynı zamanda yeni teknolojilerle beraber mesleklerin de değişim göstereceği ifade edildi.

OECD, birçok mesleğin karmaşık sosyal ilişkiler, yaratıcılık, derin akıl yürütme ve düzenli olmayan bir ortamda fiziksel aktivite gerektirmesinden dolayı makineleşmesinin zor olacağını düşünüyor. OECD'nin istihdam ve sosyal ilişkiler direktörü olan Stefano Scarpetta'ya göre teknoloji yüzünden kitlesel bir işsizliğin ortaya çıkacağını düşünmek ve söylemek çok abartılı bir durum.

Scarpetta, “asıl tehlike; yüksek maaşlar ödenen işlerle o işlere göre daha az para ödenen ve ilginç olmayan işler arasında kutuplaşmanın artacak olması“ diyor. Robotlaşmanın kalifiye olmayan pozisyonlar üzerinde yoğunlaşacağını düşündüğünü açıklayan Scarpetta, bazı insanların beceri sıralamasında daha da aşağı düşeceğini belirtiyor. 

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.