İnternet

Twitter'dan engellilere büyük destek! Kötü içerikleri yasakladı!

Twitter, yeni yayınladığı güncelleme ile engellielere karşı nefret, olumsuz veya saldırı içeren tüm söylemeleri yasakladı.

Bunu yapan yandı! Twitter artık yasakladı!

Sosyal medya ağı Twitter, engelliler için önemli bir adım attı. Milyonlarca kişiye hitap eden Twitter, yeni güncellemesi ile engellilere karşı saldırgan ve nefret içerikli söylemleri yasakladığını duyurdu. Raporlama formunu güncelleyen Twitter'ın yasak listesi şöyle sıralandı: Kırıcı, tehditkar ve nefret içerikli söylemler.

Engel seçeneği geldi

Twitter’ın sakıncalı tweet’leri şikayet etmek için kullanılan raporlama sayfasına eklenen “engel” seçeneği, tıpkı dil, din, ırk, cinsiyet ve yönelim gibi daha önceden doğrudan hedef alınması yasaklanan kategoriler arasına girdi. Twitter’ın yeni yasağı, engelli hakları savunucusu Natalie Weaver’ın Twitter’a bu yönde yaptığı çağrı sonrası gerçekleşti. Weaver daha önce, Rett sendromlu kızının fotoğrafını kullanarak öjenik öven bir tweet’i şikayet etmişti.

Önce reddetti

Twitter, Weaver’ın talebini ilk başta reddetmiş olsa da, daha sonra yalnızca tweet’i silmekle kalmamış, tweet’i gönderen hesabı da sosyal ağdan men etmişti. 

Peki bu seçeneği amacının dışında kullanan kullanıcılara ne olacak? Öncelikle her raporlamada Twitter, içerik incelemesi yaparaktan bu konuda gerekli işlemleri uygulayacağını belirtti. Amacının dışında kullanılması durumunda kullanıcılara bu konuda uyarı mesajı gönderilecek. Bu seçeneği amacı dışında sürekli kullanan kullanıcılar ise belli bir uyarıdan sonra sistem üzerinden engellenerek bu seçenekten mahrum bırakılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.