RTÜK Vole programına 72 saat süre tanıdı!

Bildiğiniz gibi Vole'de yorumculuk yapan Serdar Ali Çelikler'in Galatasaray - Antalyaspor maçının yan hakemine yönelik ağır ifadeleri gündeme oturmuştu. Konuyla ilgili RTÜK harekete geçti.

RTÜK Vole programına 72 saat süre tanıdı!

YouTube'da futbol üzerine çeşitli videolar üreten Vole kanalı, bu anlamda en çok ilgi gören futbol kanallarından birisi konumunda yer alıyor. Kadrosunda önemli yorumculara yer veren Vole, üç büyüklerin maçları biter bitmez canlı yayına geçiyor. Kanal, dün oynanan Galatasaray - Antalyaspor maçının sonrasında da canlı yayın yaptı ve bu yayın da ciddi şekilde ilgi gördü.

Ancak program esnasında yorumcu Serdar Ali Çelikler'in maçın yan hakemi olan Mustafa Savranlar'a olan hakaret boyutundaki ifadeleri, sosyal medyada yoğun tepki çekti. Daha sonra bu ifadeleri nedeniyle özür dileyen Çelikler, yorumculuğunu yaptığı Vole'yi ise kurtaramadı. Zira RTÜK, yaşananların ardından Vole'ye RTÜK'ten lisans alması için 72 saat süre tanıdı. RTÜK konuyla alakalı bir de açıklama yayınladı ve açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Galatasaray-Antalyaspor maçı sonrası spor yayını yapan bazı mecralarda gerek kulüpleri gerekse hakem Abdulkadir Bitigen'i hedef alan açıklamalar ve hakaretler üzerine gerekli ön inceleme Üst Kurulumuz tarafından yapılmıştır.

RTÜK Vole programına 72 saat süre tanıdı!

Galatasaray Spor Kulübü ve taraftarlarını rahatsız edici içerikteki yayın, şu anda görev sahamızda bulunmayan “YouTube” video paylaşım mecrasından gerçekleştirilmiştir.

Bu tür yayınların denetimi hususunda “YouTube” ile görüşmeler devam etmektedir.

Ayrıca, ilgili yayının kamuoyunu rahatsız etmesinden dolayı RTÜK yönetimi, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi ve ilgili taraflarla görüşerek ikili ilişkilerle konuya müdahil olmuştur. Sayın TFF Başkanımız da benzer yayınlar konusunda oldukça hassas ve duyarlıdır.

Gelecek dönemde olası hukuki düzenlemelerin ardından sosyal medya mecralarının RTÜK’ün denetim süreçlerimize tabi olması beklenmektedir.

Öte yandan ilgili içeriğin yayınlandığı “VOLE” isimli platformun mobil cihaz uygulamasının bulunduğu, bu mecra üzerinden kataloglar halinde isteğe bağlı internet yayıncılığı yaptığı tespit edilmiştir.

Mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların RTÜK’ten lisans almaları zorunludur. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi ile İzin ve Tahsisler Dairesinin teknik çalışmalarının ardından mobil uygulama üzerinden izinsiz yayın yapan “VOLE”, lisans alması yönünde uyarılacak ve kuruluşa 72 saat süre verilerek müracaat etmesi beklenecektir. Gereken süre içinde lisans başvurusu yapılmaması halinde ise, platforma erişim engeli için mahkeme süreçleri başlatılacaktır."