Güncel

RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açıldı

Ankara Barosu, RTÜK'ün internet üzerinden yapılan yayınları denetlemesine imkan tanıyan yönetmelik değişikliğinin Anayasa'ya aykırılığı iddiasıyla Danıştay'a dava açtı.


Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile RTÜK'ün Netflix, BlueTV, Turkcell TV+ ve benzeri yayınları denetleyebilmesinin önünü açan bir düzenleme yapılmıştı. Ankara Barosu bu düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'a dava açtı.

RTÜK yönetmeliği için Danıştay'a dava açıldı

Ankara Barosu’ndan aşağıdaki yazılı açıklama yapıldı:

"1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin, 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile dayanak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 29/A maddesinin Anayasa'ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baromuzca Danıştay'da dava açılmıştır."

Açıklamada, söz konusu yönetmelik ile getirilen düzenlemenin ifade, haber alma ve verme özgürlüğüne doğrudan müdahale oluşturacağı, bireylerin tercih hakkının önüne geçerek otokontrolün kamunun denetimine aktarılmasına neden olacağı vurgulandı. Dava dilekçesinde, davalı idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verilmesinin talep edildiği bildirildi.

Yorumlar
Tipitip
Aslında interneti yasaklayın, kökünden kurtulun.Herkez rahatlasın.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.