Rusya akıllı telefon pazarı Ukrayna işgali nedeniyle batıyor

Rusya Ukrayna'ya istilası sebebiyle bir çok problemle karşı karşıya. Ancak görünüşe göre şimdi bu problemlere bir yenisi daha ekleniyor.

Rusya akıllı telefon pazarı Ukrayna işgali nedeniyle batıyor

2021'de Rusya'daki akıllı telefon pazarı bir önceki yıla göre hafif bir düşüş yaşadı. Ancak başlangıçtaki düşüşün birçok nedeni olsa da, Ukrayna'nın devam eden işgali nedeniyle olumsuz eğilimin 2022'de de devam edebileceği görülüyor.

Rusya akıllı telefon pazarı Ukrayna işgali nedeniyle batıyor

rusya

Haber, Rusya cep telefonu pazarının 2021'de yıllık bazda yüzde 7 düştüğünü belirten Counterpoint Research'ten geldi. Bununla birlikte, 2021'in 4. çeyreğinde çeyrek bazında yüzde 10 artış gördü. Bu süre zarfında Samsung, pazar liderliğini sürdürdü. Bunu yüzde 23 ile Xiaomi ve yüzde 13 pazar payı ile Apple izledi. 

Araştırma Direktörü Tarun Pathak, “Çin markaları toplam pazarın 2021'de %44'üne katkıda bulundu, bu oran 2020'de %46 idi. Düşüş Huawei'nin kaybına bağlanabilir ancak Çinli markalar, özellikle Xiaomi, HONOR ve realme yeniden kazanıyor. Xiaomi, Samsung ve Apple ile birlikte pazardaki payını istikrarlı bir şekilde artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, bölge 2022'de daha keskin bir düşüş görebilir. Araştırma Direktörü Tarun Pathak, “Mevcut savaş tüm manzarayı değiştirdi ve telefon piyasasını belirsizliğe itti. Pazardaki düşüş, sınırlı stok ve askıya alınan teslimatlar nedeniyle kısa vadede keskin bir fiyat artışına yol açacaktır. Ayrıca yaptırımlar hız kazandıkça, kesin bir cihaz stratejisi oluşturulması zor olacak" ifadelerini kullandı.