Güncel

Rusya Google'ın darbesi karşısında şaştı kaldı!

Rusya'nın Ukrayna savaşı kapsamında uyguladığı yaptırımlar devam ediyor

Rusya Google'ın darbesi karşısında şaştı kaldı!

Google, Meta ve YouTube'dan sonra yaptığı açıklamalarla Rus devletine bağlı medya organlarının platformlarından para kazanmasını da engelliyor.

Rusya-Ukrayna krizi sonucunda ülkeler tarafından Rusya'ya uygulanan yaptırımlara eklenen şirket ambargoları artarak devam ediyor. Dün yapılan açıklama ile Rus medyasına bağlı YouTube kanallarının herhangi bir şekilde gelir elde etmesi Google tarafından yasaklandı. Meta'dan bir açıklama daha geldi.

Rusya Google'ın darbesi karşısında şaştı kaldı!

Ayrıca Facebook, WhatsApp ve Instagram'ın çatı şirketi Meta, dün yaptığı duyuruyla Rus devlet medyasının platformundaki eylemlerine çeşitli yasaklar getirdi. Bu duyuru, Facebook'un Güvenlik Politikası lideri Nathaniel Gleicher tarafından Twitter'da yapıldı. Şimdi ise bir başka teknoloji devinin bu konuda adım attığı görüldü.

Rus devlet medya organları Google platformlarından para kazanamayacak.

Gleicher tarafından yapılan açıklamalarda Rusya'nın devlet medya organları herhangi bir Meta platformunda reklam verebiliyor. Fakat artık para verip para kazanamayacağı belirtildi. Yeni haberde Google'ın Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya da yaptırım uyguladığı görüldü. Yapılan açıklamalara göre dev şirket, Rus medya kuruluşlarının reklam geliri elde etmesini engelleme kararı aldı. Yetkililer, Gmail gibi hizmetlerden reklam geliri elde edilemeyeceğini, gerekirse daha fazla önlem alınacağını belirtti.

Rusya ile bağlantılı hesaplar, reklam gelirlerinden para kazanmanın yanı sıra Google ve Meta gibi dev şirketlerin platformlarında yer almayacak ve Ukrayna'dan erişim sağlanamayacak. Ayrıca Rusya'nın desteklediği 26 YouTube kanalındaki reklamlardan iki yılda tahmini olarak 7 milyon ile 32 milyon dolar arasında bir gelir elde ettiğini düşünürsek, YouTube'un aldığı kararın ciddi bir ambargo olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.