Güncel

Rusya merkez bankasından şok eden kripto para kararı!

Rusya merkez bankası, kripto para madenciliğinin ve kripto para kullanımının yasa dışı hale getirilmesini önerdi! Detayları haberimizin devamından hep birlikte inceleyelim.

Rusya merkez bankasından şok eden kripto para kararı!

Rusya merkez bankası, kripto paranın Rus finans sektöründeki rolüne ilişkin vizyonunu ifade eden bir kağıt üzerinde çalıştıktan sonra, kripto para birimi ticareti, madenciliği ve kullanımının yasa dışı hale getirilmesini önerdi.

Rusya merkez bankasından şok eden kripto para kararı!

Rusya merkez bankasından, kripto para birimi ticareti, madenciliği ve kullanımının yasa dışı hale getirilmesine dair bir öneri sunuldu. Bahsi geçen kripto para birimleri yasağı, 20 Ocak Perşembe günü, Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı başkanı Elizaveta Danilova ile çevrimiçi bir basın toplantısında sunulan ve “Kripto para birimleri: Trendler, Riskler, Önlemler” başlıklı çalışmayı tartıştığı bir makaleden geliyor.

Makaleye göre, kripto para birimleri değişken olduğu ileri sürülerek, yaygın olarak dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suç operasyonlarında kullanıldığı ifade edildi. Raporda, bireylerin paralarını ülke ekonomisinden çekmeleri için bir yol sağladığını, bu nedenle ülke ekonomisine de zarar vereceğini savundu. Bu durumun ise optimum para politikalarını sürdürme çabalarını zorlaştırabileceği belirtildi.

Sonuç olarak banka, Rusya'nın ülkedeki kripto ile ilgili herhangi bir işletmeyi esasen yasaklayan yeni mevzuat ve düzenlemelere ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Özellikle, borsalar, merdiven altı ticarethaneler ve bazı platformlar dahil olmak üzere kripto para birimlerinin Rusya'daki dolaşımlarının organizasyonu yasaklanmalıdır ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Bahadir Hamamcıoğlu
Haklılar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.