Güncel

Rusya milli yazılım yasası onaylandı

Geçtiğimiz günlerde taslak aşamasında olan Rusya'da satılan elektronik cihazlarda Rusya merkezli yazılım bulundurma zorunluluğu yasası Viladimir Putin tarafından imzalandı.

Rusya milli yazılım yasası onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik yasayı onayladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan yasayla teknolojik cihazlarda yerli yazılım kullanılması zorunlu hale geldi.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sisteminde yayımlanan yasa ile ülkede 1 Temmuz 2020'den itibaren satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak Rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek.

Rusya milli yazılım yasası onaylandı

Yasanın hangi ürünleri kapsayacağı ve yazılımların söz konusu cihazlara yükleme sürecine ilişkin detayların Rus hükümeti tarafından belirlenmesini öngören yasayla buna uymayan şirketlere de ağır para cezalarının verilmesi planlanıyor.

Rus yetkililer, yasayla Rus bilişim şirketlerinin daha rekabetçi hale geleceğini ve tüketici haklarının da korunacağını savunurken, bazı uzmanlar yasanın Rus bilişim sektöründe karmaşaya neden olacağına dikkati çekiyor.

En başta iPhone etkileniyor

Yasa henüz taslak aşamasında iken bile gözler özellikle Apple'ın akıllı telefon modeli iPhone'a çevirilmişti. Benzer şekilde tüm yabancı üreticilerin telefon, televizyon ve tablet gibi ürünlerinde Rus yazılımlarının bulunması gerekecek.

Yorumlar
hako
özellikle amerikanın casusluk ve halkı ayaklandırma stratejilerine tedbiren alınmış bir karar. Libya zamanında bunu uygulayabilseydi bu gün abd orayı yıkım yağma talan ve savaş alanına çeviremezdi
Cevapla
🇹🇷 Gakko 🇹🇷
Ben rusyayi çok merak edim inşallah bigun getmek nasip olur
Cevapla
Tipitip
O çok merak ettiğin direk dansıni da yaparlar sana:) Karlı soğuk Moskova geceleri...hey gidi hey...
Tipitip
Putin de Trump gibi ayrı bir manyak :) hepsinin tarzı farklı ama sonuç aynı ...çatlak kafalılar...işin ilginci de bizim son zamanlardaki iyi anlastigimiz kankilerimiz !
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.