Rusya'da LGBTQ+ bireylere sığınak sağlayan gizli Telegram kanalları

Rusya'da LGBTQ+ bireyler için güvenli alan bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Ancak gizli Telegram kanalları, bu insanlar için önemli bir sığınak haline gelmiş durumda. Bu kanallar, topluluğun bir araya gelip destek bulmasını sağlıyor.

Rusya'da LGBTQ+ bireylere sığınak sağlayan gizli Telegram kanalları

Eylül 2019'da, Sozaev, yaklaşık 20 yıldır LGBTQ+ hakları savunucusu olarak çalıştıktan ve birkaç organizasyonun kuruculuğunu yaptıktan sonra, arkadaşlarını ziyaret etmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne gittiğinde Kremlin'in faaliyetlerinden haberdar olduğunu öğrendi. Rusya'ya geri dönmedi. Bu kararı almak kolay değildi. Sozaev, geri dönmemesinin, "sevdiği ve değer verdiği her şeyi düşmana, insanlık dışı bir siyasi rejime ve yobaz homofobiklere teslim etmek" anlamına geleceğini biliyordu. Yine de ABD'deyken travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaşamaya başladığını fark etti: depresyon, aşırı uyanıklık, uyku sorunları ve düşük konsantrasyon. Dönüş günü yaklaştıkça bu belirtiler kötüleşti. "Psikolojim ve bedenim bana 'hayır' dedi," diyor. İltica başvurusunda bulundu.

Rusya'da LGBTQ+ bireylere sığınak sağlayan gizli Telegram kanalları - Resim : 1

Beş yıl sonra, LGBTQ+ Ruslar için yaşam Sozaev'in ayrıldığı zamana göre daha da korkutucu hale geldi. Son on yılda, Sozaev'i hedef alan "eşcinsel propaganda" yasalarına dayanarak, Başkan Vladimir Putin, queer vatandaşların özgürlüklerine daha fazla kısıtlama getirdi ve ülkeyi "geleneksel aile değerlerine" geri döndürme isteğini belirtti. Geçen yıl Rusya, cinsiyet geçiş tedavisini yasaklayan bir yasa çıkardı. Mart ayında hükümet, "LGBT hareketi"ni aşırılıkçı ve terörist örgütler listesine ekledi. Oregon'da LGBTQ+ müşterilerle ve Rus göçmenlerle çalışan aile hukuku avukatı Ksen Pallegedara Murry, bunun "queerleri hedef alan doğrudan bir hükümet kampanyası" olduğunu söylüyor. Yetkililer gay barlara baskın düzenlerken, queer Ruslar açık sosyal ağlardan çıkarak özel Telegram sohbetlerine taşındı, bu sayede organize olabiliyor, sosyalleşebiliyor ve kaçmak için gerekli destek ve kaynakları bulabiliyorlar.

Sozaev, "Telegram artık Rus LGBTQ+ bireyleri için bir güçlendirme aracı" diyor. Bu platform, onların "yalnız olmadıklarını hissetmelerini ve görmelerini sağlıyor. Bu, izolasyonu kırıyor ve insanların kendi güçlerine olan inançlarını geri kazandırıyor." ABD'ye geldikten sonra, ABD'deki Rusça konuşan LGBTQ+ topluluğuna yardım sağlamak için kendi Telegram kanalını başlattı. Bu kanalın 2.000'den fazla abonesi var ve abone olmadan izleyenleri içermiyor.

Sozaev'in kanalı, birçok kanaldan sadece biri ve tam olarak kaç tane olduğu neredeyse imkansız. Rusya'nın 140 milyonluk nüfusunun yaklaşık yarısı Telegram kullanıyor, bu yüzden mesajlaşma uygulamasında bulunmak istenmeyen dikkat çekmiyor. Ancak LGBTQ+ vatandaşlar, hükümet gözetiminden kaçınmak için rutin olarak yeni kanallar oluşturuyor. Rusya'nın son kısıtlamalarına göre, LGBTQ+ yanlısı içerik taşıdığı düşünülen herhangi bir web sitesi ulusal engelleme listesine ekleniyor ve VPN olmadan erişilemez hale geliyor (hatta VPN'ler bile tehlikede). Telegram, en iyi seçenek olarak kalıyor. Büyük grup sohbetlerine (kanallar sınırsız aboneye sahip olabilir; gruplar 200.000 kişiyle sınırlıdır) ve özel mesajlara izin verdiği için, Telegram, Rusya'daki ve ötesindeki LGBTQ+ bireylerin grup halinde veya bire bir olarak birbirlerine yardım etmelerini sağlıyor. Ancak tamamen güvenli değil; hükümet gözetimi sürekli bir endişe kaynağı ve uygulama Kremlin'in queer karşıtı propagandası için de bir merkez haline gelmiş durumda.