Satranç robotu, 7 yaşındaki çocuk rakibinin parmağını kırdı

Rusya'daki bir turnuvada görev yapan satranç robotu, 7 yaşındaki çocuğun parmağını kırdı.

Satranç robotu, 7 yaşındaki çocuk rakibinin parmağını kırdı

The Guardian'ın haberine göre, neredeyse Black Mirror ve Queen's Gambit’in bir araya gelmesi ile oluşmuş gibi gözüken bir satranç robotu, Moskova'daki bir gösteri sırasında yanlışlıkla yedi yaşındaki rakibinin parmağını kırdı. Görünene göre çocuk taşını çok erken hareket ettirdi ve robot parmağını tutup sıkarken yardım gelmeden önce parmağının kırılmasına sebep oldu. Moskova Satranç Federasyonu başkanı Sergey Lazarev, “Robot çocuğun parmağını kırdı” dedi.

Video kayıtlarında, robotun çocuğun parmağını yakaladığı ve bir grup insan çocuğu kurtarmaya gelirken birkaç saniye boyunca tuttuğu görülüyor. Sorunun sebebi belli değil, ancak Lazarev çocuğun “bir hamle yaptığını ve sonra robotun kendi yanıt hamlesi için zaman verilmesi gerektiğini, ancak çocuğun acele ettiğini ve robotun onu yakaladığını” söyledi. Robotun tedarikçilerinin güvenlik yönleri üzerinde çalışmaya ihtiyaç duyabileceğine işaret etti ve "tekrar düşünmek zorunda kalacaklarını" söyledi.

Daha sonra bu genç satranç sever, Christopher olarak tanımlandı ve ertesi gün oynamaya devam ederek turnuvayı bitirdi. Ancak anne ve babasının savcılıkla temasa geçtiği bildirildi. Rus satranç yetkilisi Sergey Smagin olayın “tesadüfi” olduğunu ve makinenin “kesinlikle güvenli” olduğunu söyledi.

Bu olay, satranç gibi zararsız bir etkinlikte bile robotların tehlikelerinin modern bir örneği olarak görülebilir. Ancak, robotik otomobiller gibi teknolojilerle daha büyük bir ölçek söz konusu olduğunda, bu risklerin ortadan kaldırılması çok daha yüksek bir öneme sahip.