Rusya'daki bir robot satranç turnuvasında rakibinin parmağını kırdı! [Video]

Satranç turnuvasına katılan bir çocuk mutlu sona ulaşamadan acı bir tecrübe yaşadı. Rakibinin robot olduğu turnuvada hamle yapan küçük çocuk robotun parmağını kapması ile acı yaşamaya başladı. İşte detaylar.

Rusya'daki bir robot satranç turnuvasında rakibinin parmağını kırdı! [Video]

Bir makine ayaklanmasının uyarısı ne olabilir ki, Rusya'daki bir turnuva sırasında satranç oynayan bir robot yedi yaşındaki bir çocuğun parmağını yakaladı ve kırdı. Bu, bir yapay zekaya sahip robotun duyarlılık kazanması ve şiddetli bir öfke nöbeti geçirmesi olayı mıdır bilinmez ancak kaza olduğu çok açık en azından robotun yapımcılarının iddia ettiği şekilde.

Olay, 19 Temmuz'da başkentte 13 Temmuz - 21 Temmuz tarihleri ​​arasında düzenlenen Moskova Satranç Açık Turnuvası sırasında meydana geldi. Adı Christopher olarak bildirilen çocuk, dokuz yaş altı kategorisinde yarışıyordu ve yeni bir hamle yaparken parmağını Robota kaptırdı. Parmağı kapan robot çocuğun parmağını maalesef ki kırdı. Rusya Satranç Federasyonu başkan yardımcısı Sergey Smagin'e göre çocuk, robot hareketini tamamlamadan önce hamle yaptığı için suçlu olduğunu düşünüyor.

Robotla satranç oynayan çocuğun parmağı kırıldı

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, o gün zaten üç oyun oynamış olan robot, ileri doğru hareket ediyor ve Christopher'ın parmağını yakalıyor. Bir kadın çocuğun yardımına koşmadan önce birkaç saniye boyunca robot çocuğun parmağını eziyor. Etraftaki üç adam da yardım etmeye çalışıyorlar ve en sonunda çocuk acı içinde oradan uzaklaşıyor.

Satranç Başkanı Smagin suçun çoğunu çocuğa atan bir açıklama yaptı. Smagin "Belli güvenlik kuralları var ve çocuk görünüşe göre onları ihlal ediyor. Harekete geçmeden önce beklemesi gerektiğinin farkında değildi. Bu son derece nadir bir vaka, hatırlayabildiğim ilk vaka." dedi.

Moskova Satranç Federasyonu başkanı Sergey Lazarev, "Robot çocuğun parmağını kırdı. Bu elbette kötü" açıklamasını yaptı. Lazarev, robotun yaklaşık 16 yıldır satranç oynadığını ve önceki birçok yarışmalarda rakiplerinin parmağını kırmadan ve şiddet eylemleri uygulamadan yarıştığını kaydetti.

"Robot tarafımızca kiralandı, birçok yerde uzmanlarla birlikte uzun süre sergilendi. Anlaşılan operatörler gözden kaçırmış. Çocuk bir hamle yaptı ve ondan sonra robotun cevap vermesi için zaman vermemiz gerekiyor. Ama çocuk acele etti ve robot onu yakaladı. Robotla hiçbir ilgimiz yok” dedi.

Dokuz yaş altı kategorisinde Moskova'nın en iyi otuz satranç oyuncusundan biri olduğu söylenen Christopher, kırık ve çizik parmağını hemen alçıya aldırmış. Ertesi gün kalan maçlarını oynayarak ve turnuvayı tamamlayarak bir robot tarafından saldırıya uğrayan biri için dikkate değer miktarda cesaret gösteren çocuk ayrıca ödül törenine katılıp belgelerini de imzaladığı açıklandı.

Christopher'ın ebeveynlerinin savcılık ofisiyle temasa geçtiği bildirildi, ancak Moskova Satranç Federasyonu çiftle görüştüklerini ve durumu çözmeye çalıştıklarını söyledi. Smagin, "[Robot] birçok açılışta performans sergiledi. Görünüşe göre çocukların bu konuda uyarılması gerekiyor." dedi.

Robot ile çocuk arasında yaşanan bu olay için düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.