Güncel

Rusya'nın nükleer sırları çalındı!

Rusya'nın nükleer santrali çalışanının bilgileri sızdırdığı iddia edildi.

Rusya'nın nükleer sırları çalındı!

İddialara göre Rusya'nın Sverdlovsk bölgesindeki savunma sanayisinde çalışan önemli bir görevli, Bulava stratejik nükleer füzeleriyle ilgili sırları yabancı istihbarata sızdırdı.

1336990972_nukleer-ogrencileri-ne-rus-akademisyenlerden-tam-34735139126o.jpg

Olayla ilgili olarak gözaltına alınan ve ismi açıklanmayan yetkilinin, Yekaterinburg Bölge Mahkemesi'ne çıkartılacağı bildirildi. Güvenlik kaynakları İnterfaks ajansına verdikleri bilgilerde: "Mahkeme duruşması belli nedenlere göre kapalı şekilde gerçekleştirilecek. Konu burada devlet sırrı içeren stratejik sistem alanlarındaki bilgilerle ilgili" dedi. Kaynak, savcıların, casus olduğu iddia edilen zanlı hakkında yeterli kanıtları da topladığını da anlattı ve "Kendisi stratejik füze sistemlerinin hazırlanmasıyla ilgili faaliyet gösteren bilimsel üretim merkezinde çalışıyor" dedi.

2010-2011 yıllarında yapılan denemelerin ardından Bulava füzeleri, Rus Savunma Bakanlığı'na alınmıştı. Ancak ilk 13 fırlatma denemesinin yarısından çoğu başarısız olmuştu. Başarısız sonuçlar nedeniyle füzeleri hazırlayan Moskova Teknoloji Enstitüsü Başkanı Yuri Solomonov görevinden alınmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.